Korona Gór Polski  to 28 najwyższych szczytów wszystkich polskich pasm górskich. Pomysł utworzenia Korony został ogłoszony przez Wojciecha Lewandowskiego oraz Marka Więckowskiego w 1997 roku na łamach miesięcznika "Poznaj swój kraj". Z założenia lista szczytów Korony Gór Polski nie do końca odpowiada najwyższym szczytom pasm górskich w Polsce. Na liście znalazły się góry, na które prowadzi oznakowany szlak.
Powyżej na mapie zaznaczone są lokalizacje szczytów Korony Gór Polski wraz z ich wysokością, z nazwą pasma górskiego i rokiem zdobycia.

Z listą szczytów Korony Gór Polski wiążą się też pewne nieścisłości. Wynikają one głównie z braku jednego, uznawanego przez wszystkich podziału regionalnego Polski, a także niejasności co do wysokości niektórych szczytów.
Największe dyskusje dotyczą Gór Bialskich i Gór Złotych. Według najpełniejszego opracowania dotyczącego regionalizacji fizycznogeograficznej Polski przygotowanego przez profesora Jerzego Kondrackiego, Góry Bialskie są częścią Gór Złotych. Autorzy listy szczytów Korony Gór Polski przyjęli, że są to osobne pasma. Podobny problem jest z Lubomirem, gdyż w zależności od źródła raz należy on do Beskidu Makowskiego, a raz do Beskidu Wyspowego. Również w Górach Wałbrzyskich jest nieścisłość. Na liście najwyższym szczytem jest Chełmiec (869 m n.p.m.). Wysokość ta była mierzona do szczytu osiemnastometrowej wieży widokowej na Chełmcu. Według obecnych danych szczyt ma wysokość 851 m n.p.m. Tak więc najwyższym wzniesieniem Gór Wałbrzyskich przez który przechodzi szlak jest Borowa o wysokości 853 m n.p.m.

Lista szczytów Korony Gór Polski wraz z nazwą pasma górskiego oraz wysokością.

Łysica

Góry Świętokrzyskie

612 m n.p.m.
Zobacz relację

Ślęża

Masyw Ślęży

718 m n.p.m.
Zobacz relację

Skopiec

Góry Kaczawskie

724 m n.p.m.
Zobacz relację

Kłodzka Góra

Góry Bardzkie

765 m n.p.m.
Zobacz relację

Chełmiec

Góry Wałbrzyskie

869 m n.p.m.

Biskupia Kopa

Góry Opawskie

889 m n.p.m.
Zobacz relację

Lubomir

Beskid Makowski

912 m n.p.m.
Zobacz relację

Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe

919 m n.p.m.
Zobacz relację

Czupel

Beskid Mały

934 m n.p.m.
Zobacz relację

Waligóra

Góry Kamienne

936 m n.p.m.

Skalnik

Rudawy Janowickie

945 m n.p.m.
Zobacz relację

Jagodna

Góry Bystrzyckie

977 m n.p.m.
Zobacz relację

Kowadło

Góry Złote

989 m n.p.m.
Zobacz relację

Lackowa

Beskid Niski

997 m n.p.m.
Zobacz relację

Wielka Sowa

Góry Sowie

1015 m n.p.m.
Zobacz relację

Wysoka

Pieniny

1050 m n.p.m.
Zobacz relację

Orlica

Góry Orlickie

1084 m n.p.m.
Zobacz relację

Rudawiec

Góry Bialskie

1112 m n.p.m.
Zobacz relację

Wysoka Kopa

Góry Izerskie

1126 m n.p.m.
Zobacz relację

Mogielica

Beskid Wyspowy

1173 m n.p.m.
Zobacz relację

Skrzyczne

Beskid Śląski

1257 m n.p.m.
Zobacz relację

Radziejowa

Beskid Sądecki

1262 m n.p.m.
Zobacz relację

Turbacz

Gorce

1310 m n.p.m.
Zobacz relację

Tarnica

Bieszczady

1346 m n.p.m.
Zobacz relację

Śnieżnik

Masyw Śnieżnika

1425 m n.p.m.
Zobacz relację

Śnieżka

Karkonosze

1602 m n.p.m.
Zobacz relację

Babia Góra

Beskid Żywiecki

1725 m n.p.m.
Zobacz relację

Rysy

Tatry

2499 m n.p.m.
Zobacz relację

Oficjalnie na wszystkich szczytach Korony Gór Polski było kilka tysięcy osób (w 2024 roku ponad siedem tysięcy). Wiele z tych osób zdobyło Koronę po kilka razy. Są i tacy, którzy zrobili to ponad dwadzieścia razy. Dane o zdobywcach obejmują tylko osoby będące członkami Klubu Zdobywców KGP. Wielu turystów zdobywa szczyty Korony nie będąc członkiem klubu, tak więc zdobywców jest znacznie więcej. Informacje o wymaganiach jakie trzeba spełnić, aby stać się członkiem Klubu Zdobywców KGP można znaleść na oficjalnej stronie Korony Gór Polski.

Z Koroną Gór Polski związanych jest wiele projektów i incjatyw. Jednym z nich jest stworzona przez studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wizualizacja szczytów Korony Gór Polski w rozszerzonej rzeczywistości. Z wykorzystaniem oprogramowania dostępnego w telefonach komórkowych jesteśmy w stanie sami wyświetlić przygotowane modele 3D. Możemy zobaczyć obszar położony dookoła szczytu, nazwy pobliskich miejscowości i sąsiednich szczytów górskich oraz przebieg szlaków turystycznych. Pozwala to będąc jeszcze w domu, zobrazować drogę na szczyt, jak i zaplanować górską wędrówkę. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie projektu.
Innym ciekawym przedsięwzięciem jest projekt powstały na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: "Setka w koronie - Pomiar i weryfikacja Korony Gór Polski". Geodeci i studenci ponownie pomierzyli szczyty z listy oraz dodatkowo najwyższe szczyty według nowego podziału fizycznogeograficznego Polski.