Czupel - Beskid Mały

Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego - niewielkiego pasma górskiego w okolicach Bielsko-Białej. Szlaki Beskidu Małego nie należą do bardzo uczęszczanych przez turystów. Panuje tu cisza i spokój, nieobecna na szlakach bardziej znanych gór.

Jako najwyższy szczyt Beskidu Małego Czupel uznawany jest od kilkudziesięciu lat. Wcześniej tym mianem mogła poszczycić się Łamana Skała. Dopiero pomiary wykonane w latach siedemdziesiątych ujawniły, że szczyt ten jest niższy od Czupla o 5 metrów - jego wysokość to 929 metrów.

Swoją wyprawę rozpoczęliśmy w Bielsku Białej. Drogę na szczyt na początku przemierzamy przez las. Szlak czerwony prowadzi prosto do schroniska PTTK na Magurce, gdzie na pobliskiej łące można się wygodnie rozsiąść i podziwiać z góry okoliczne tereny. Ze schroniska ruszamy dalej szlakiem niebieskim, wejście na szczyt zajmuje nam jeszcze około 30 minut.

Masyw Czupla jest w większości zalesiony, dominują tu buki i świerki. Jednak ostatnie wiatrołomy i wycinka drzew spowodowała wylesienie szczytu. Dzięki temu ze szczytu możemy zobaczyć Jezioro Międzybrodzkie na rzece Sole, a także zbiornik wodny na górze Żar będący częścią elektrowni wodnej oraz lotnisko szkoły szybowcowej. Zmęczeni drogą możemy odpoczać na ustawionej na szczycie ławeczce i w spokoju pozachwycać się pięknymi widokami.

Po wejściu na Czupel pojawia się problem, trudno stwierdzić gdzie jest szczyt. Niestety nie ma tam żadnej tabliczki, która wskazywałaby na to miejsce. Niektórzy uważają, że jest to górka kamieni, inni że szczyt oznacza drzewo z zawieszoną na nim kapliczką.

Szczegóły przebytej trasy:
  Bielsko-Biała (370 m n.p.m.)
   →  Przełęcz Łysa (585 m n.p.m.)  •    1:30h
   →  Schronisko PTTK na Magurce (908 m n.p.m.)  •    0:45h
   →  Czupel (931 m n.p.m.)  •    0:45h
   →  Schronisko PTTK na Magurce (908 m n.p.m.)  •    0:40h
   →  Przełęcz Łysa (585 m n.p.m.)  •    0:50h
   →  Bielsko-Biała (370 m n.p.m.)  •    1:00h

Długość trasy: 16.1 km

Różnica wysokości: 510 m

Czas przejścia trasy: 5:10 h

Czupel. Droga na CzupelCzupel. Droga na CzupelCzupel. Widok na SkrzyczneCzupel. Schronisko PTTK na MagurceCzupel. Akita japońskaCzupel. Ostatni etap drogi na CzupelCzupel. Szczyt z kapliczką na drzewieCzupel. Widok ze szczytu CzuplaCzupel. Jezioro Międzybrodzkie na rzece SoleCzupel. Elektrownia wodna na Górze ŻarCzupel. Panorama ze szczytu Czupla

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (3)

już są dwie ławeczki tak do pary..

Marek ⋅ 

Właśnie wróciłam z Beskidu Małego i zdobyłam wraz z dziećmi Czupel i! A ławeczka jest i odpoczywaliśmy na niej -bardzo dobry pomysł.

Anna ⋅ 

Gdy pierwszy raz byłem na Czuplu [poł. lat '90 XX w.] był on całkowicie zalesiony liściastym lasem i nie było zeń żadnego widoku. Za to była przybita do drzewa drewniana tabliczka "Czupel 933 m n.p.m.". Gdy ponownie wszedłem na Czupel [2011], okazał się on już górą widokową, tabliczki nie było, za to była gustowna ławka z podaną informacją, że jesteśmy na Czuplu i ma tyle a tyle wysokości - moim zdaniem świetny pomysł.

Rafał ⋅