Jagodna

Jagodna to wzniesienie w Górach Bystrzyckich, które znajduje się na liście Korony Gór Polski. Posiada dwa wierzchołki. Na jednym z nich znajduje się wysoka na 23 metry wieża widokowa. Dzięki temu, że ją zbudowano, miejsce to zyskało na atrakcyjności. Dla wspaniałego widoku z jej szczytu, warto przyjechać w ten mniej odwiedzany zakątek Polski.

Góry Bystrzyckie to mało znane pasmo przy granicy z Czechami w powiecie kłodzkim. Są to tereny mocno zalesione, bez większych walorów widokowych. Również turystów nie spotkamy tu za wielu. Większość pasma znajduje się po polskiej stronie granicy. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna, a dokładnie jej drugi wierzchołek - Jagodna Północna. Jest on oddalony około kilometra na północ od miejsca z wieżą widokową. Jego wysokość to 985m n.p.m. i jest to więcej o 8 metrów od południowego wierzchołka (977m n.p.m.). Jako, że z założenia do Korony Gór Polski zaliczane są miejsca, przez które przechodzi szlak, tak więc na liście znalazł się ten niższy.

Na Jagodną możemy wejść dwiema drogami. Od strony północnej ze Schroniska PTTK Jagodna (808m n.p.m.), oraz z południa z Przełęczy pod Porębą (690m n.p.m.). My wybraliśmy popularniejszą trasę spod schroniska. Samochód zostawiamy na dużym parkingu pod schroniskiem. Do schroniska nie wchodzimy, wejdziemy po zejściu ze szczytu. Miejsce to czasem mylone jest z Przełęczą Spalona. Sama przełęcz znajduje się niżej, kilkaset metrów na północny-wschód. My natomiast od schroniska kierujemy się na południowy-wschód. Odnajdujemy oznaczenia niebieskiego szlaku, mijamy polanę i wchodzimy w las. Droga, po której idziemy jest utwardzona. Po kilkuset metrach szlak schodzi na leśną ścieżkę, by za chwilę wrócić na główny trakt. Równie dobrze można iść cały czas główną drogą, niczego nie stracimy. Idąc dalej przechodzimy przez leżące na szlaku wzniesienie o nazwie Sasin.

Po niecałej godzinie od wymarszu przy słupku o numerze 158 schodzimy ze szlaku w prawo i wchodzimy w wąską leśną ścieżkę. Po dwóch minutach dochodzimy na szczyt o nazwie Jagodna Północna, który jest wyższym wierzchołkiem Jagodnej. Jest oznaczony, wiec nie ma problemów z jego znalezieniem. Spędzamy tu kilka minut i wyruszamy dalej. Aby nie wracać się tą samą drogą, skręcamy w ścieżkę w lewo i po niecałych dziesięciu minutach jesteśmy ponownie na szlaku. Z tego miejsca widać już szczyt wieży. Tak więc po kolejnych pięciu minutach jesteśmy na miejscu.

Budowę wieży rozpoczęto w 2019 roku, a rok później została udostępniona turystom. Ma wysokość 23 metrów, a platforma widokowa znajduje się ponad wierzchołkami drzew na wysokości 19 metrów. Nie jest to pierwsza wieża na Jagodnej. Od 1909 roku istniała tu drewniana konstrukcja, która stała w tym miejscu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Po wejściu na górę krętymi schodami naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, a także Góry Bystrzyckie i Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze.

Dla urozmaicenia wycieczki nie wracamy na parking tą samą drogą. Z wieży kierujemy się na zachód. Idziemy początkowo leśną drogą, która z czasem zamienia się w wąską ścieżkę. Po kilometrze marszu dochodzimy do drogi, która zaprowadzi nas w niecałą godzinę pod schronisko. W schronisku spędzamy kolejną godzinę, gdzie zamawiamy Grule z Gzikiem i Racuchy Jagodne. Porcje duże i smaczne.

Zdobycie Jagodnej nie jest zadaniem trudnym. W niewiele ponad godzinę spokojnego marszu jesteśmy na górze. Wycieczka jak najbardziej odpowiednia dla dzieci, nawet dla tych w wózku. Mimo, że droga nie oferuje szczególnych widoków, to już to co zobaczymy z wieży, wynagrodzi nam tą niedogodność.

Uczestnicy: Asia, Marcin, Iza, Szymon

Trasa: Schronisko PTTK Jagodna - Sasin - Jagodna Północna - Jagodna - Sasin - Schronisko PTTK Jagodna

Szczegóły trasy:
  • Schronisko PTTK Jagodna (808 m n.p.m.)  →  Sasin (885 m n.p.m.)      0:15 h
  • Sasin  →  Jagodna Północna (985 m n.p.m.)       0:40 h
  • Jagodna Północna  →  Jagodna (977 m n.p.m.)       0:20 h
  • Jagodna  →  Schronisko PTTK Jagodna (808 m n.p.m.)       1:30 h

Czas wejścia na szczyt: 1:15 h

Całkowity czas wędrówki: 3:30 h

Czas ruchu: 2:30 h

Pokonana odległość: 9.9 km

Różnica wzniesień: 165 m

Galeria zdjęć (41)

Parking przy Schronisku PTTK JagodnaSchronisko PTTK Jagodna w Górach BystrzyckichKamień pamiątkowy z okazji 500 lat istnienia Spalonej umieszczony na pamiątke spotkania byłych mieszkańców wsi Brand z obecnymi mieszkańcami SpalonejWędrówkę na Jagodną rozpoczynamy niebieskim szlakiemOdcinek szlaku, który wiedzie nieutwardzoną drogąAby dojść na wierzchołek Jagodnej Północnej przy betonowym słupku nr 158 wchodzimy w lasLeśna ścieżka na Jagodną PółnocnąSzczyt Jagodnej PółnocnejJagodna Północna - 985m n.p.m.Ścieżka, którą po kilkuset metrach wrócimy na niebieski szlak prowadzący na JagodnąW oddali widać już wieżę Szczyt Jagodnej z wieżą widokowąWidok z Jagodnej w kierunku północnym - zalesione wzniesienie to Jagodna PółnocnaWidok z Jagodnej w kierunku północno-zachodnim Panorama z wieży widokowej na Jagodnej w kierunku wschodnimWidok z Jagodnej na południePanorama z Jagodnej w kierunku zachodnim Wieża widokowa na Czerńcu w Górach Bystrzyckich widziana z JagodnejWidok z Jagodnej na Góry BystrzyckieŚnieżnik widziany z wieży widokowej na JagodnejPanorama z Jagodnej w kierunku południowymBystrzyca Kłodzka z JagodnejDroga powrotna ze szczytu Jagodnej

Komentarze (0)