Jagodna - Góry Bystrzyckie

Jagodna to wzniesienie w Górach Bystrzyckich, które znajduje się na liście Korony Gór Polski. Posiada dwa wierzchołki. Na jednym z nich znajduje się wysoka na 23 metry wieża widokowa. Dzięki temu, że ją zbudowano, miejsce to zyskało na atrakcyjności. Dla wspaniałego widoku z jej szczytu, warto przyjechać w ten mniej odwiedzany zakątek Polski.

Góry Bystrzyckie to mało znane pasmo przy granicy z Czechami w powiecie kłodzkim. Są to tereny mocno zalesione, bez większych walorów widokowych. Również turystów nie spotkamy tu za wielu. Większość pasma znajduje się po polskiej stronie granicy. Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Jagodna, a dokładnie jej drugi wierzchołek - Jagodna Północna. Jest on oddalony około kilometra na północ od miejsca z wieżą widokową. Jego wysokość to 985m n.p.m. i jest to więcej o 8 metrów od południowego wierzchołka (977m n.p.m.). Jako, że z założenia do Korony Gór Polski zaliczane są miejsca, przez które przechodzi szlak, tak więc na liście znalazł się ten niższy.

Na Jagodną możemy wejść dwiema drogami. Od strony północnej ze Schroniska PTTK Jagodna (808m n.p.m.), oraz z południa z Przełęczy pod Porębą (690m n.p.m.). My wybraliśmy popularniejszą trasę spod schroniska. Samochód zostawiamy na dużym parkingu pod schroniskiem. Do schroniska nie wchodzimy, wejdziemy po zejściu ze szczytu. Miejsce to czasem mylone jest z Przełęczą Spalona. Sama przełęcz znajduje się niżej, kilkaset metrów na północny-wschód. My natomiast od schroniska kierujemy się na południowy-wschód. Odnajdujemy oznaczenia niebieskiego szlaku, mijamy polanę i wchodzimy w las. Droga, po której idziemy jest utwardzona. Po kilkuset metrach szlak schodzi na leśną ścieżkę, by za chwilę wrócić na główny trakt. Równie dobrze można iść cały czas główną drogą, niczego nie stracimy. Idąc dalej przechodzimy przez leżące na szlaku wzniesienie o nazwie Sasin.

Po niecałej godzinie od wymarszu przy słupku o numerze 158 schodzimy ze szlaku w prawo i wchodzimy w wąską leśną ścieżkę. Po dwóch minutach dochodzimy na szczyt o nazwie Jagodna Północna, który jest wyższym wierzchołkiem Jagodnej. Jest oznaczony, wiec nie ma problemów z jego znalezieniem. Spędzamy tu kilka minut i wyruszamy dalej. Aby nie wracać się tą samą drogą, skręcamy w ścieżkę w lewo i po niecałych dziesięciu minutach jesteśmy ponownie na szlaku. Z tego miejsca widać już szczyt wieży. Tak więc po kolejnych pięciu minutach jesteśmy na miejscu.

Budowę wieży rozpoczęto w 2019 roku, a rok później została udostępniona turystom. Ma wysokość 23 metrów, a platforma widokowa znajduje się ponad wierzchołkami drzew na wysokości 19 metrów. Nie jest to pierwsza wieża na Jagodnej. Od 1909 roku istniała tu drewniana konstrukcja, która stała w tym miejscu do lat sześćdziesiątych XX wieku. Po wejściu na górę krętymi schodami naszym oczom ukazuje się rozległy widok na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie, a także Góry Bystrzyckie i Orlickie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze.

Dla urozmaicenia wycieczki nie wracamy na parking tą samą drogą. Z wieży kierujemy się na zachód. Idziemy początkowo leśną drogą, która z czasem zamienia się w wąską ścieżkę. Po kilometrze marszu dochodzimy do drogi, która zaprowadzi nas w niecałą godzinę pod schronisko. W schronisku spędzamy kolejną godzinę, gdzie zamawiamy Grule z Gzikiem i Racuchy Jagodne. Porcje duże i smaczne.

Zdobycie Jagodnej nie jest zadaniem trudnym. W niewiele ponad godzinę spokojnego marszu jesteśmy na górze. Wycieczka jak najbardziej odpowiednia dla dzieci, nawet dla tych w wózku. Mimo, że droga nie oferuje szczególnych widoków, to już to co zobaczymy z wieży, wynagrodzi nam tą niedogodność.

Przebieg trasy: Schronisko PTTK Jagodna - Sasin - Jagodna Północna - Jagodna - Sasin - Schronisko PTTK Jagodna

Szczegóły przebytej trasy:
    Schronisko PTTK Jagodna (808 m n.p.m.)
     →  Sasin (885 m n.p.m.)  •    0:15h
     →  Jagodna Północna (985 m n.p.m.)  •     0:40h
     →  Jagodna (977 m n.p.m.)  •     0:20h
     →  Schronisko PTTK Jagodna (808 m n.p.m.)  •     1:30h

Długość trasy: 9.9 km

Różnica wysokości: 165 m

Czas przejścia trasy: 3:30 h

Czas przejścia trasy (bez postojów): 2:30 h

Jagodna. Parking przy Schronisku PTTK JagodnaJagodna. Schronisko PTTK Jagodna w Górach BystrzyckichJagodna. Kamień pamiątkowy z okazji 500 lat istnienia Spalonej umieszczony na pamiątke spotkania byłych mieszkańców wsi Brand z obecnymi mieszkańcami SpalonejJagodna. Wędrówkę na Jagodną rozpoczynamy niebieskim szlakiemJagodna. Jagodna. Odcinek szlaku, który wiedzie nieutwardzoną drogąJagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Aby dojść na wierzchołek Jagodnej Północnej przy betonowym słupku nr 158 wchodzimy w lasJagodna. Leśna ścieżka na Jagodną PółnocnąJagodna. Szczyt Jagodnej PółnocnejJagodna. Jagodna Północna - 985m n.p.m.Jagodna. Jagodna. Ścieżka, którą po kilkuset metrach wrócimy na niebieski szlak prowadzący na JagodnąJagodna. W oddali widać już wieżę Jagodna. Jagodna. Szczyt Jagodnej z wieżą widokowąJagodna. Widok z Jagodnej w kierunku północnym - zalesione wzniesienie to Jagodna PółnocnaJagodna. Widok z Jagodnej w kierunku północno-zachodnim Jagodna. Panorama z wieży widokowej na Jagodnej w kierunku wschodnimJagodna. Widok z Jagodnej na południeJagodna. Panorama z Jagodnej w kierunku zachodnim Jagodna. Jagodna. Wieża widokowa na Czerńcu w Górach Bystrzyckich widziana z JagodnejJagodna. Widok z Jagodnej na Góry BystrzyckieJagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Śnieżnik widziany z wieży widokowej na JagodnejJagodna. Panorama z Jagodnej w kierunku południowymJagodna. Bystrzyca Kłodzka z JagodnejJagodna. Droga powrotna ze szczytu JagodnejJagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna. Jagodna.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz