Mogielica - Beskid Wyspowy

Mogielica z wysokością 1171 metrów jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Wierzchołek jest porośnięty lasem. Dzięki wieży widokowej znajdujacej się na jego szczycie, nie przeszkadza to w oglądaniu rozległych widoków. A jest co oglądać: Beskid Wyspowy, Sądecki i Żywiecki, Pieniny, Gorce, a także Tatry. Szczyt należy do Korony Gór Polski.

Na Mogielicę prowadzi kilka szlaków. My wybraliśmy niebieski szlak z Jurkowa. Samochód pozostawiamy w centrum miejscowości na parkingu przy przystanku autobusowym. Na trasę wychodzimy przed godziną ósmą rano. Trasa nie jest wymagająca, podejście bez większych utrudnień. Czas podczas marszu szybko mija. Po niecałych 2 godzinach jesteśmy na szczycie. Podczas wchodzenia ilość spotknych osób można policzyć na palcach dwóch rąk. Również na samym szczycie i wieży widokowej bez tłoku - tylko dwie osoby. A widoki z wieży zdecydowanie warte wysiłku włożonego w wejście na szczyt. Po prawie godzinnym pobycie na Mogielicy, tą samą drogą wracamy do Jurkowa.

Przebieg trasy: Jurków - Mogielica - Jurków

Szczegóły przebytej trasy:
    Jurków (525 m n.p.m.)
     →  Mogielica (1171 m n.p.m.)  •    2:55h
     →  Jurków (525 m n.p.m.)  •    1:45h

Długość trasy: 9.95 km

Różnica wysokości: 621 m

Czas przejścia trasy: 3:40 h

Czas przejścia trasy (bez postojów): 2:45 h

Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Panorama z polany Cyrla na zboczu Mogielicy w kierunku zachodnim. Najwyższy szczyt w oddali to Babia Góra (odległość 54 kilometry).Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Wieża widokowa na Mogielicy.Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica. Mogielica.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz