Mogielica - Beskid Wyspowy

Mogielica z wysokością 1171 metrów jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Wierzchołek jest porośnięty lasem. Dzięki wieży widokowej znajdujacej się na jego szczycie, nie przeszkadza to w oglądaniu rozległych widoków. A jest co oglądać: Beskid Wyspowy, Sądecki i Żywiecki, Pieniny, Gorce, a także Tatry. Szczyt należy do Korony Gór Polski.

Na Mogielicę prowadzi kilka szlaków. My wybraliśmy niebieski szlak z Jurkowa. Samochód pozostawiamy w centrum miejscowości na parkingu przy przystanku autobusowym. Na trasę wychodzimy przed godziną ósmą rano. Trasa nie jest wymagająca, podejście bez większych utrudnień. Czas podczas marszu szybko mija. Po niecałych 2 godzinach jesteśmy na szczycie. Podczas wchodzenia ilość spotknych osób można policzyć na palcach dwóch rąk. Również na samym szczycie i wieży widokowej bez tłoku - tylko dwie osoby. A widoki z wieży zdecydowanie warte wysiłku włożonego w wejście na szczyt. Po prawie godzinnym pobycie na Mogielicy, tą samą drogą wracamy do Jurkowa.

Uczestnicy: Asia, Marcin

Trasa: Jurków - Mogielica - Jurków

Szczegóły trasy:
  • Jurków (525 m n.p.m.)  →  Mogielica (1171 m n.p.m.)      2:55 h
  • Mogielica  →  Jurków (525 m n.p.m.)      1:45 h

Czas wejścia na szczyt: 1:45 h

Całkowity czas wędrówki: 3:40 h

Czas ruchu: 2:45 h

Pokonana odległość: 9.95 km

Różnica wzniesień: 621 m

Galeria zdjęć (31)

Panorama z polany Cyrla na zboczu Mogielicy w kierunku zachodnim. Najwyższy szczyt w oddali to Babia Góra (odległość 54 kilometry).Wieża widokowa na Mogielicy.

Komentarze (0)