Łysica

Łysica to najniższy szczyt Korony Gór Polski, a jednocześnie najwyższe wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, należące również do Korony Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na Łysicę wejdziemy czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny lub Kakonina.

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce. Charakteryzują się stromymi stokami, które często pokryte są gołoborzami. Dawniej były uważane za góry kryjące złe moce. Na niektórych szczytach odbywały się pogańskie obrzędy, a na Łysej Górze według legend nawet sabaty czarownic. Głównym pasmem Gór Świętokrzyskich są Łysogóry z najwyższym jego szczytem - Łysicą. Nazwa gór pochodzi od klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze.

Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni nazywany jest Skałą Agaty, natomiast na zachodnim znajduje się pamiątkowy krzyż. W roku 2019 zostały dokonane ponowne pomiary wysokości obydwu wierzchołków. Okazało się, że uważana dotąd za niższą Skała Agaty jest wyższa (613,96 m n.p.m.) od drugiego wierzchołka. Zachodni wierzchołek również urósł. Oficjalna jego wysokość to 613,31 m n.p.m. Ostatecznie nowe wartości wysokości nic nie zmieniają i najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest w dalszym ciągu Łysica.

Szczyt otaczają gołoborza, czyli rozległe rumowiska skalne. Powstały, kiedy to mroźny klimat powodował pękanie twardych kwarcytowych piaskowców, na skutek ciągłego zamarzania i tajania wody w szczelinach skał.

Wejście rozpoczynamy w Świętej Katarzynie. Po znalezieniu oznaczenia czerwonego szlaku prowadzącego na szczyt odbijamy na chwilę w prawo, by zobaczyć położoną na skraju lasu kapliczkę. Na jednej ze ścian w 1882 roku podpisał się Stefan Żeromski. Napis zachował się po dziś dzień. Wracamy na szlak. Mijamy po lewej stronie kościół i wchodzimy przez bramę na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Biletów wstępu nie musimy kupować, gdyż wcześniej kupiliśmy wchodząc na Łysą Górę. Tabliczka informuje nas, że na Łysicę dojdziemy w godzinę.

Zaraz po wejściu do Puszczy Jodłowej warto przystanąć przy obeliskach i mogiłach pomordowanych przez Niemców żołnierzy i okolicznych mieszkańców. Po kilkuset metrach dochodzimy do niewielkiej polanki z kapliczką Świętego Franciszka i znajdującego się obok źródełka. Od tego miejsca szlak zaczyna piąć się w górę. Nie jest może wymagający, jednak męczące może być to, iż do samego szczytu nie ma miejsc, gdy jest płasko. Po drodze jest kilka przygotowanych ławek, gdzie można usiąść i odpocząć.

Szczyt, a właściwie zachodni wierzchołek, osiągamy po godzinie od wejścia na szlak w Świętej Katarzynie. Znajduje się tu drewniany krzyż, który według umieszczonej na nim tabliczce został odnowiony w 2016 roku z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wokół krzyża jest też kilka ławek. Po kilku minutach kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem, aby dojść do drugiego wierzchołka Łysicy, od niedawna tego wyższego - Skały Agaty. Sam wierzchołek nie jest oznaczony. Znajdziemy tu podobnie jak przy zachodnim wierzchołku gołoborze. Dalej szlak prowadzi do Przełęczy św. Mikołaja i Kakonina. My jednak zawracamy i tą samą trasą schodzimy do Świętej Katarzyny.

Szczegóły przebytej trasy:
    Święta Katarzyna (360 m n.p.m.)
     →  Łysica - wierzchołek zachodni (613,31 m n.p.m.)  •    0:50h
     →  Łysica - Skała Agaty (613,96 m n.p.m.)  •    0:10h
     →  Święta Katarzyna (360 m n.p.m.)  •    0:35h

Długość trasy: 6.8 km

Różnica wysokości: 254 m

Czas przejścia trasy: 2:45 h

Galeria zdjęć z 2020 roku (31)

Łysica. Kapliczka Janikowskich zwana częściej kapliczką ŻeromskiegoŁysica. Napis na ścianie kapliczki zrobiony przez Stefana Żeromskiego i Jana Stróżeckiego 8 sierpnia 1882 rokuŁysica. Kościół p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i MęczennicyŁysica. Brama do Puszczy Jodłowej  i Świętokrzyskiego Parku NarodowegoŁysica. "Polakom pomordowanym 1-26 VI 1943r. w Świętej Katarzynie przez Niemców" (Święta Katarzyna 2015)Łysica. Mogiły około 80 osób pomordowanych w 1943 roku przez hitlerowskich okupantówŁysica. Puszcza Jodłowa - wejście od strony Świętej KatarzynyŁysica. "Wieczna cześć i chwała rodakom z najbliższych okolic zamordowanym w tym miejscu przez faszystów hitlerowskich w roku 1943"Łysica. Pomnik Stefana Żeromskiego w Świętej KatarzynieŁysica. Żródełko św. Franciszka Łysica. Polanka przy źródełku i kapliczce św. FranciszkaŁysica. Łysica. Kapliczka św. Franciszka z XIX wiekuŁysica. Wnętrze kapliczki św. Franciszka Łysica. Łysica. Za kapliczką rozpoczyna się podejście, a droga pokryta jest kamieniami i korzeniamiŁysica. Łysica. Łysica. Łysica. Łysica. Gołoborze na ŁysicyŁysica. Łysica. Szczyt Łysicy - wierzchołek zachodniŁysica. Krzyż na ŁysicyŁysica. "Nieśmiertelnemu Królowi Wieków Jezusowi Chrystusowi głosi cześć i chwałę Puszcza Jodłowa"Łysica. Widok z ŁysicyŁysica. Szlak w stronę Skały AgatyŁysica. Łysica. Wschodni wierzchołek Łysicy - Skała AgatyŁysica. Gołoborze na wschodnim wierzchołku ŁycicyŁysica. Skała Agaty - gołoborze

Galeria zdjęć z 2008 roku (2)

Łysica. Gołoborza na szczycie ŁysicyŁysica.

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (2)

coś pięknego jadę piąty raz

tychy ⋅ 

Polecam coś na rozgrzewkę

Przemek ⋅