Śnieżnik

Śnieżnik to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika oraz całej Ziemi Kłodzkiej. Jest to również doskonały punkt widokowy, szczególnie po wybudowaniu wieży widokowej na szczycie. Wysokość góry to 1425 metrów n.p.m. Śnieżnik należy do Korony Gór Polski.

Wycieczkę na Śnieżnik rozpoczynamy w Bolesławowie, wsi położonej w dolinie między Masywem Śnieżnika a Górami Bialskimi. Idziemy asfaltową drogą na południe, w kierunku wsi Kamienica. Oznaczenia szlaku mają kolor żółty. Po około czterdziestu minutach z naszą trasą łączy się szlak oznaczony na niebiesko. W dalszej wędrówce ten kolor będzie nam towarzyszył już do samego schroniska pod szczytem Śnieżnika. Po kolejnych kilkuset metrach, w okolicy leśniczówki skręcamy z głównej drogi w prawo. Od tego momentu trasa wędrówki prowadzi głównie przez las. Do schroniska mamy około 7 kilometrów. Przejście tego odcinka zajmuje nam 2 godziny i 20 minut.

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” położone jest na Hali pod Śnieżnikiem, na wysokości 1218 metrów n.p.m. Obiekt schroniska powstał w 1871 roku z inicjatywy królewny niderlandzkiej Marianny Orańskiej. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków, z tego miejsca jest możliwość powędrowania w pięciu kierunkach. My po krótkim odpoczynku kontynuujemy wędrówkę. Udajemy się szlakiem zielonym w kierunku szczytu Śnieżnika. Po piętnastu minutach dochodzimy do granicy polsko-czeskiej, a po kolejnych dziesięciu jesteśmy na szczycie.

Wierzchołek Śnieżnika ma rozległy kopulasty kształt. Cały znajduje się powyżej granicy lasu. Widoki w każdą stronę są bardzo rozległe. Obserwowanie okolicy jest jeszcze wygodniejsze za sprawą oddanej do użytku we wrześniu 2022 roku wieży widokowej. Ma wysokość 34 metrów. Jest to już druga wieża na Śnieżniku. Pierwsza powstała w 1899 roku. Jednak po II wojnie światowej wieża nie miała gospodarza i z biegiem lat popadła w ruinę. W 1973 roku została wysadzona w powietrze.

Od szczytu Śnieżnika idziemy dalej wzdłuż granicy, w kierunku południowo-wschodnim. Zielonym szlakiem po dwóch godzinach i 40 minutach dochodzimy do Przełęczy Płoszczyna. Droga prowadzi cały czas śladem granicy z Czechami. Ten odcinek ma długość około 8,5 kilometra i nie posiada miejsc wartych wspominania. Warte odnotowania jest jedynie to, że przechodzimy przez kilka szczytów: Sadzonki, Dziczy Grzbiet, Rykowisko oraz Płoszczyniec. Istnieje możliwość wcześniejszego odbicia z trasy i powrotu do Bolesławowa (po około 3,5 km w miejscu oznaczonym nazwą Głęboka Jama odbija w lewo żółty szlak do Bolesławowa).

Na Przełęczy Płoszczyna wchodzimy na szlak oznaczony kolorem żółtym, który to przez Przełęcz Staromorawską po niecałej półtorej godzinie i przebyciu pięciu kilometrów doprowadzi nas do punktu rozpoczęcia wyprawy w Bolesławowie.

Głównym punktem wędrówki był szczyt Śnieżnika. Na jego szczyt można się dostać z wielu kierunków i różnymi trasami. Opisana trasa nie posiada trudnych technicznie odcinków. Jednak jej długość (26 kilometrów, ponad 1000 metrów podejść i prawie dziewięć godzin wędrówki) sprawia, że po jej przebyciu można czuć się zmęczonym.

Szczegóły przebytej trasy:
    Bolesławów (580 m n.p.m.)
     →  Leśniczówka Kamienica (680 m n.p.m.)  •    0:40h
     →  Schronisko PTTK na Śnieżniku (1216 m n.p.m.)  •    2:20h
     →  Śnieżnik (1425 m n.p.m.)  •    0:30h
     →  Przełecz Płoszczyna (817 m n.p.m.)  •     2:40h
     →  Bolesławów (580 m n.p.m.)  •    1:25h

Długość trasy: 26.1 km

Różnica wysokości: 840 m

Suma podejść: 1024 m

Czas przejścia trasy: 8:45 h

Czas przejścia trasy (bez postojów): 7:10 h

Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik. Śnieżnik.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz