Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Góry te zbudowane są z poziomo ułożonych płyt piaskowców tworzących płaskie "jak stół" wzniesienia. Są jedynymi w Polsce oraz najwyżej wzniesionymi w Europie górami o takiej budowie. Na skutek działania przyrody powstały różnorodne formy skalne, które kształtem przypominają postacie ludzkie lub zwierzęta. Stad ich czasem dziwne nazwy: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka, Głowa Księżniczki Emilki czy też Małpolud.

Dwudniową wyprawę po Górach Stołowych rozpoczynam z grupą znajomych w Szczytnej, skąd udajemy sie do Batorowa na nocleg. Następnego dnia z rana wyruszamy zdobyć Szczeliniec Wielki. Droga jest daleka, w większości idziemy po płaskim terenie. Choć są momenty, gdy trzeba podejść w górę lub zejść w dół pomiędzy wysokimi skałami.

Po paru godzinach wędrówki dochodzimy do Karłowa, skąd juz "o krok" do podnóża góry. Masyw Szczelińca tworzą oddzielone przełęczą dwa szczyty: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oraz Szczeliniec Mały (895 m n.p.m.). Oba wzniesienia znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Został on utworzony w 1993 roku. Szczyt Szczelińca Małego objęty jest ścisłą ochroną co powoduje, że jest niedostępny dla ruchu turystycznego.

Wejście na Szczeliniec i poruszanie sie po nim ma formę zorganizowaną. Są wyznaczone trasy, którymi sie poruszamy. Dla wszystkich, którzy myślą o wybraniu sie na Szczeliniec Wielki podczas długiego majowego weekendu mam radę - aby pomyśleli nad innym terminem. W tym czasie na górę chce wejść dużo więcej ludzi niż zwykle. A przez to, że po górze chodzi się często wąskimi przejściami, tworzą sie długie, przesuwające się w żółwim tempie kolejki.

Po wejściu na szczyt możemy odpocząć i coś zjeść w schronisku. A później pozostaje już tylko podziwianie panoramy Gór Stołowych. Przy dobrej pogodzie z tarasów widokowych możemy również oglądać szczyty Sudetów m.in. Śnieżnik w Masywie Śnieżnika.

Zejście z góry trwa już krócej. Po chwili odpoczynku u podnóża Szczelińca wybraliśmy się w drogę powrotną. Teren jest płaski, droga prowadzi przez las. Po kilkudziesięciu minutach marszu doszliśmy do kolejnej atrakcji Gór Stołowych - do Skalnych Grzybów. Jest to miejsce, gdzie możemy podziwiać co potrafi stworzyć przyroda. Skalne Grzyby to skupisko skał, powstałych na skutek erozji, o kształcie przypominającym grzyby, maczugi, a także tworzących skalne przejścia.

Szczegóły przebytej trasy:
    Batorów
     →  Karłów  •    3:13h
     →  Szczeliniec Wielki  •   
     →  Karłów  •    
     →  Batorów  •     3:45h

Długość trasy: 25.6 km

Różnica wysokości: 159 m

Szczeliniec Wielki. Okolice BatorowaSzczeliniec Wielki. Okolice BatorowaSzczeliniec Wielki. Droga przez las prawie jak tor przeszkódSzczeliniec Wielki. Formy skalne Gór StołowychSzczeliniec Wielki. Formy skalne Gór StołowychSzczeliniec Wielki. Formy skalne Gór StołowychSzczeliniec Wielki. Widok na Szczeliniec z KarłowaSzczeliniec Wielki. Wejscie na szczyt jest oznaczone i ogrodzoneSzczeliniec Wielki. Formy skalne na Szczelińcu WielkimSzczeliniec Wielki. Formy skalne na Szczelińcu WielkimSzczeliniec Wielki. Schronisko na Szczelińcu WielkimSzczeliniec Wielki. Taras widokowySzczeliniec Wielki. Widok na Góry Stołowe ze Szczelińca WielkiegoSzczeliniec Wielki. Widok na Góry Stołowe ze Szczelińca WielkiegoSzczeliniec Wielki. Widok na Śnieżnik w Masywie ŚnieżnikaSzczeliniec Wielki. Taras widokowy na SzczelińcuSzczeliniec Wielki. A oto przestroga przed wejściem na Szczeliniec Wielki podczas długiego weekenduSzczeliniec Wielki. Wąskie przejścia pomiędzy skałamiSzczeliniec Wielki. Skalne GrzybySzczeliniec Wielki. Skalne GrzybySzczeliniec Wielki. Skalne GrzybySzczeliniec Wielki. Skalne GrzybySzczeliniec Wielki. Skalne GrzybySzczeliniec Wielki. Panorama ze Szczelińca Wielkiego

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (1)

Nierzadko zdarza się, że przez cały rok w głębokich szczelinach zalega śnieg.

Rafał ⋅