Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Góry te zbudowane są z poziomo ułożonych płyt piaskowców tworzących płaskie "jak stół" wzniesienia. Są jedynymi w Polsce oraz najwyżej wzniesionymi w Europie górami o takiej budowie. Na skutek działania przyrody powstały różnorodne formy skalne, które kształtem przypominają postacie ludzkie lub zwierzęta. Stad ich czasem dziwne nazwy: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka, Głowa Księżniczki Emilki czy też Małpolud.

Dwudniową wyprawę po Górach Stołowych rozpoczynam z grupą znajomych w Szczytnej, skąd udajemy sie do Batorowa na nocleg. Następnego dnia z rana wyruszamy zdobyć Szczeliniec Wielki. Droga jest daleka, w większości idziemy po płaskim terenie. Choć są momenty, gdy trzeba podejść w górę lub zejść w dół pomiędzy wysokimi skałami.

Po paru godzinach wędrówki dochodzimy do Karłowa, skąd juz "o krok" do podnóża góry. Masyw Szczelińca tworzą oddzielone przełęczą dwa szczyty: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oraz Szczeliniec Mały (895 m n.p.m.). Oba wzniesienia znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Został on utworzony w 1993 roku. Szczyt Szczelińca Małego objęty jest ścisłą ochroną co powoduje, że jest niedostępny dla ruchu turystycznego.

Wejście na Szczeliniec i poruszanie sie po nim ma formę zorganizowaną. Są wyznaczone trasy, którymi sie poruszamy. Dla wszystkich, którzy myślą o wybraniu sie na Szczeliniec Wielki podczas długiego majowego weekendu mam radę - aby pomyśleli nad innym terminem. W tym czasie na górę chce wejść dużo więcej ludzi niż zwykle. A przez to, że po górze chodzi się często wąskimi przejściami, tworzą sie długie, przesuwające się w żółwim tempie kolejki.

Po wejściu na szczyt możemy odpocząć i coś zjeść w schronisku. A później pozostaje już tylko podziwianie panoramy Gór Stołowych. Przy dobrej pogodzie z tarasów widokowych możemy również oglądać szczyty Sudetów m.in. Śnieżnik w Masywie Śnieżnika.

Zejście z góry trwa już krócej. Po chwili odpoczynku u podnóża Szczelińca wybraliśmy się w drogę powrotną. Teren jest płaski, droga prowadzi przez las. Po kilkudziesięciu minutach marszu doszliśmy do kolejnej atrakcji Gór Stołowych - do Skalnych Grzybów. Jest to miejsce, gdzie możemy podziwiać co potrafi stworzyć przyroda. Skalne Grzyby to skupisko skał, powstałych na skutek erozji, o kształcie przypominającym grzyby, maczugi, a także tworzących skalne przejścia.

Szczegóły przebytej trasy:
    Batorów
     →  Karłów  •    3:13h
     →  Szczeliniec Wielki  •   
     →  Karłów  •    
     →  Batorów  •     3:45h

Długość trasy: 25.6 km

Różnica wysokości: 159 m

Okolice BatorowaOkolice BatorowaDroga przez las prawie jak tor przeszkódFormy skalne Gór StołowychFormy skalne Gór StołowychFormy skalne Gór StołowychWidok na Szczeliniec z KarłowaWejscie na szczyt jest oznaczone i ogrodzoneFormy skalne na Szczelińcu WielkimFormy skalne na Szczelińcu WielkimSchronisko na Szczelińcu WielkimTaras widokowyWidok na Góry Stołowe ze Szczelińca WielkiegoWidok na Góry Stołowe ze Szczelińca WielkiegoWidok na Śnieżnik w Masywie ŚnieżnikaTaras widokowy na SzczelińcuA oto przestroga przed wejściem na Szczeliniec Wielki podczas długiego weekenduWąskie przejścia pomiędzy skałamiSkalne GrzybySkalne GrzybySkalne GrzybySkalne GrzybySkalne GrzybyPanorama ze Szczelińca Wielkiego

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (1)

Nierzadko zdarza się, że przez cały rok w głębokich szczelinach zalega śnieg.

Rafał ⋅