Radziejowa

Radziejowa leży w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Jej wysokość sięga 1262 m n.p.m. Charakterystycznym elementem widocznym już z dużej odległości jest wystająca ponad czubki rosnących na szczycie drzew dwudziestometrowa wieża widokowa.

Wyprawę rozpoczynamy w centrum Jaworek, skąd czerwonym szlakiem podążamy asfaltową drogą wśród zabudowań. Po opuszczeniu wsi idziemy w dalszym ciągu nowo wyremontowaną drogą. Po około 10 minutach szlak czerwony odbija w lewo i rozpoczyna się niezbyt męczące podejście wśród łąk i pól. Po drodze mijamy Bazaltową Skałę, która powstała ze stygnącej na powierzchni lawy. Wchodząc wyżej, coraz bardziej okazale prezentuje się znajdująca się w dolinie Białej Wody Smolegowa Skała, a także wzniesienia Pienin Małych i Właściwych. Ten odcinek wędrówki nie wymaga wielkiego wysiłku. Szlak czerwony łagodnie prowadzi poprzez Rusinowski Wierch (830 m n.p.m.), zboczem Jasielnika (882 m n.p.m.) oraz Pokrywiska (977 m n.p.m.). Po niecałych dwóch godzinach od wyjścia z Jaworek dochodzimy do miejsca, w którym szlak czerwony krzyżuje się z niebieskim, prowadzącym z Małych Pienin na Wielkiego Rogacza. Jest to miejsce charakterystyczne, gdzie na ściętym pniu drzewa wiszą tabliczki z oznaczeniem szlaków. Od tego momentu nie będzie już tak przyjemnie.

Szlak niebieski prowadzi momentami dość mocno do góry. Początkowo idziemy lasem, później otwartym terenem, skąd widoki coraz bardziej cieszą oko. Przed wierzchołkiem Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.) szlak niebieski kończy się i dochodzimy do czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Idąc dalej szlakiem czerwonym w kierunku przełęczy Żłóbki, ku naszemu niezadowoleniu zmniejszamy tak mozolnie zdobytą wysokość. Będąc na przełęczy pozostaje nam dokładnie do pokonania wysokość 156 metrów. Wysokość tę musimy jednak przebyć na krótkim odcinku drogi. Podejście jest strome, miejscami wspinaczkę utrudnia błoto i mokre kamienie. Przed samym szczytem teren się wypłaszcza i już spacerowym krokiem, po trzech godzinach od rozpoczęcia wędrówki zdobywamy Radziejową.

Szczyt Radziejowej jest zalesiony. Na niewielkiej polance stoi pomnik upamiętniający Tysiąclecie Państwa Polskiego, a w 2006 roku oddano do użytku drewnianą wieżę widokową. Po pokonaniu 47 stopni stoimy na tarasie górującej nad czubkami świerkowego lasu wieży. Widok w każda stronę jest wart zobaczenia. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć wszystkie okoliczne pasma górskie. Po zejściu stromymi schodami na dół robimy sobie półgodzinny odpoczynek na ławce pod wieżą. Aby nie wracać tą samą trasą, po ponownym zdobyciu Wielkiego Rogacza kierujemy się na niebieski szlak, i nim już przez przełęcz Gromadzką idziemy w stronę przełęczy Rozdziela. Droga od przełęczy Gromadzkiej prowadzi wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Jest to właściwie spacer, gdyż przez godzinę marszu nie ma większych podejść ani zejść. Tuż przed przełęczą Rozdziela, która jest punktem granicznym rozdzielającym Pieniny od Beskidu Sądeckiego odchodzi w prawo żółty szlak przez dolinę Białej Wody do Jaworek. W miejscu tym zrobiliśmy nieplanowany dłuższy postój. Nie mogliśmy się oprzeć niesamowitemu widokowi z tego miejsca. A cisza i spokój sprawiały, że chciałoby się zostać na dłużej. Jednak nadciągające deszczowe chmury sprawiły, że podjęcie decyzji o wyruszeniu w dalszą drogę było łatwiejsze. Samo zejście do doliny odbyło się szybko i sprawnie. Ostatni odcinek trasy to przejście przez urokliwą dolinę Białej Wody i dalej do Jaworek.

Podczas ponad siedmiogodzinnej wędrówki minęliśmy niewielu turystów. Można by ich policzyć na palcach dwóch rąk. Pierwsze dwie osoby zobaczyliśmy dopiero na szczycie Radziejowej, a w drodze powrotnej od przełęczy Gromadzkiej do doliny Białej Wody nie spotkaliśmy nikogo. Wyprawa na Radziejową, niezależnie gdzie zaplanujemy jej początek, jest właściwie całodniową wędrówką. Różnica wysokości do pokonania (ponad 700 metrów) oraz odległość od przejścia sprawia, że całą wyprawę należy dobrze zaplanować. Jednak widoki podczas podejścia, jak i z samego szczytu wynagradzają cały trud włożony w wejście na szczyt.

Przebieg trasy: Jaworki - Rusinowski Wierch - Jasielnik - Pokrywisko - Wielki Rogacz - przełęcz Żłóbki - Radziejowa - przełęcz Żłóbki - Wielki Rogacz - Obidza - przełęcz Rozdziela - Rezerwat Biała Woda

Szczegóły przebytej trasy:
    Jaworki (572 m n.p.m.)
     →  Litawcowa (967 m n.p.m.)  •    2:15h
     →  Wielki Rogacz (1142 m n.p.m.)  •    0:30h
     →  Radziejowa (1126 m n.p.m.)  •    0:45h
     →  Wielki Rogacz (1142 m n.p.m.)  •    0:30h
     →  Litawcowa (967 m n.p.m.)  •    0:30h
     →  Obidza (929 m n.p.m.)  •    0:10h
     →  Przełecz Rozdziela (822 m n.p.m.)  •    1:00h
     →  Jaworki (572 m n.p.m.)  •    1:15h

Długość trasy: 26.4 km

Różnica wysokości: 700 m

Czas przejścia trasy: 7:31 h

Radziejowa. Plac w centrum Jaworek - początek drogi na RadziejowąRadziejowa. Czerwony i żółty szlak wzdłuż potoku Białej WodyRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Bazaltowa Skała - zastygła lawa, która wydostała się podczas ruchów górotwórczychRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Smolegowa Skała w rezerwacie Białej WodyRadziejowa. Radziejowa. Panorama na dolinę Białej WodyRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Po godzinie drogi na horyzoncie pojawiła się RadziejowaRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Skrzyżowanie czerwonego szlaku z Jaworek ze szlakiem niebieskim z Wielkiego Rogacza do przełęczy GromadzkiejRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Ponownie widok na RadziejowąRadziejowa. Radziejowa. Skrzyżowanie szlaków na Wielkim RogaczuRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Przełęcz ŻłóbkiRadziejowa. Czerwony szlak Wielki Rogacz - RadziejowaRadziejowa. Podejście na szczyt RadziejowejRadziejowa. Końcowy odcinek podejścia na RadziejowąRadziejowa. Droga grzbietem RadziejowejRadziejowa. Szczyt RadziejowejRadziejowa. Wieża widokowa na RadziejowejRadziejowa. Pomnik upamiętniający Tysiąclecie Państwa PolskiegoRadziejowa. Taras widokowy wieży na szczycie RadziejowejRadziejowa. Widok z wieży na RadziejowejRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Charakterystyczny maszt na PrzehybieRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Panorama z wieży na RadziejowejRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Szlak niebieski z Obidzy do przełęczy RozdzielaRadziejowa. Po prawej Polska po lewej SłowacjaRadziejowa. Jeszcze raz spojrzenie na Radziejową, która została daleko w tyleRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Polana przed przełęczą RozdzielaRadziejowa. Radziejowa. Widok na Pieniny z okolic przełęczy RozdzielaRadziejowa. Radziejowa. Panorama z rejonu przełęczy RozdzielaRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Radziejowa. Żółty szlak z przełęczy Rozdziela do JaworekRadziejowa. Radziejowa. Radziejowa.

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (1)

Dzieki za szczegolowe informacje i przede wszystkim podanie czasow przejsc.Zdobywamy KGP z pieskami (nieduzymi) i nie kazda trase moga przejsc.Ale na Radziejowa chyba wejda-oczywiscie nie z Jaworek.

teresa ⋅