Orlica - Góry Orlickie

Orlica to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Orlickich. Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jest wzniesieniem granicznym z wierzchołkiem po czeskiej stronie. Na szczycie znajduje się wieża widokowa.

Góry Orlickie są częścią Sudetów Środkowych. Zdecydowanie większa cześć Gór Orlickich znajduje się po stronie Czech. Również najwyższy szczyt całego pasma - Wielka Desztna (Velká Deštná) o wysokości 1115 m n.p.m. leży po czeskiej stronie. W Polsce najwyższym szczytem pasma Gór Orlickich jest Orlica. Wznosi się ona na wysokość 1084 metrów n.p.m. Choć sam wierzchołek znajduje się także w Czechach.

Na szczyt Orlicy możemy dostać się zielonym szlakiem szlak zielony od strony Zieleńca, będącego dzielnicą Dusznik-Zdroju (z parkingu przy Kamieniu Rübartscha) lub też szlakiem o tym samym kolorze szlak zielony ze zlokalizowanego bardziej na północ parkingu pod Sołtysią Kopą. Istnieje również możliwość wejścia na Orlicę czerwonym szlakiem szlak czerwony od strony Czech.

My wybraliśmy drogę spod Sołtysiej Kopy. Samochód pozostawiamy na dużym parkingu przy drodze numer 389, zwaną Autostradą Sudecką. Droga ta wybudowana w latach 30-tych XX wieku należy do najwyżej położonych dróg asfaltowych w Polsce. Miejscami przebiega na wysokości ponad 900 metrów n.p.m. Z parkingu rozciąga się szeroka panorama Gór Stołowych, a w oddali Gór Suchych, Gór Sowich i Bardzkich. Krótki odcinek wędrujemy skrajem drogi. Po niecałych pięciu minutach na pierwszym zakręcie skręcamy w prawo, by wejść na pnącą się do góry leśną ścieżkę. W tym miejscu na drogowskazie jest informacja, że do szczytu mamy godzinę marszu. Po około piętnastu minutach dochodzimy do granicy polsko-czeskiej. Od tego momentu do samej wieży widokowej zlokalizowanej pod szczytem, idziemy wzdłuż granicy. Platforma widokowa drewnianej wieży na Orlicy znajduje się na wysokości 17 metrów. Cała wieża ma 25,5 metra wysokości. Przy dobrej pogodzie rozpościera się z niej widok na Góry Orlickie, Stołowe, Bystrzyckie, Sowie i Bardzkie. Przy sprzyjających warunkach można dostrzec szczyt Śnieżki. Obok wieży znajdują się ruiny dawnego schroniska i wcześniejszej wieży z XIX wieku.

Najwyższy punkt Orlicy zlokalizowany jest po stronie czeskiej, kilkadziesiąt metrów na południowy-zachód od wieży widokowej. W tym miejscu znajduje się pomnik w kształcie ostrosłupa, upamiętniający wizyty: cesarza Józefa II, Johna Quincy’ego Adamsa (późniejszego prezydenta USA) oraz Fryderyka Chopina. Droga powrotna na dół tą samą trasą zajmuje nam pół godziny.

Szczegóły przebytej trasy:
    Parking pod Sołtysią Kopą (890 m n.p.m.)
     →  Wieża widokowa na Orlicy (1075 m n.p.m.)  •    0:40h
     →  Orlica (1084 m n.p.m.)  •    0:02h
     →  Wieża widokowa na Orlicy  •    0:02h
     →  Parking pod Sołtysią Kopą  •    0:30h

Długość trasy: 4.3 km

Różnica wysokości: 200 m

Czas przejścia trasy: 1:40 h

Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica. Orlica.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz