Turbacz - Gorce

Turbacz leży w centralnym punkcie pasma Gorców. Wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m. Szczyt pokryty jest lasem świerkowym, co sprawia, że po jego zdobyciu nie ujrzymy wspaniałych widoków. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi z gwary, od nazwy instrumentu pasterskiego trumbity (trombity).

Ciekawe jest również to, że do końca XIX wieku używano błędnej nazwy szczytu, a mianowicie nazywano go Niedźwiedź. Wzięła się ona z pomyłki w obliczeniach wojskowych kartografów austriackich, którzy nazwę północnogorczańskiej wsi odnieśli do najwyższego szczytu.

Swoją wędrówkę zaczynamy w Nowym Targu - Kowańcu, gdzie o godzinie 11:30 wchodzimy na żółty szlak. Szlak ten jest uznawany za najłatwiejszą drogę wejścia na Turbacz. Idąc równomiernym tempem zajmie nam to około 2,5 godziny. Szlak od razu kieruje nas w las, gdzie kamienistą drogą podążamy ku górze. Na początku naszej wędrówki mijamy pojedyncze domki i pracujących na łąkach ludzi. Z czasem wchodzimy w gęściejszy las, gdzie nie ma już żadnych zabudowań. Większość drogi pokonujemy leśnymi duktami oraz niewielkimi polanami, co sprawia, że nie jest ona szczególnie widokowa i urokliwa. Żółty szlak, który wybraliśmy na wejście jest łagodny, choć trzeba przyznać, że zdążają sie odcinki trudniejsze, prowadzące mocno pod górę.

Po dwóch godzinach marszu, docieramy do Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców. Kaplica ta zwana jest również Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. W jej środku można ujrzeć rzeźbę Bogurodzicy wraz z otaczającymi ją trzema hełmami różnych formacji armii polskiej. Wybudowano ją w 1979 roku z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Powstała na miejscu wcześniej tu istniejącej, niedużej kapliczki i stała się pomnikiem walki o wolną Polskę. Warto zrobić sobie tutaj krótką przerwę i usiąść na jednej z ławeczek rozstawionych w pobliżu kaplicy. Panuje tu cisza, która pozwala na chwilę odpoczynku i zadumy. Podążając dalej mijamy tablicę, na której możemy zapoznać się ze Szlakiem Papieskim w Gorcach. Przed ostatnim, bardziej stromym podejściem szlak żółty łączy się ze szlakami niebieskim i zielonym. Ścieżka prowadząca w górę, w kierunku schroniska jest wąska i kamienista. W tym miejscu trzeba uważać i patrzeć pod nogi, ponieważ duże kamienie często są śliskie. Po kilku minutach naszym oczom ukazuje się schronisko na Turbaczu. O godzinie 13:50 jesteśmy przy schronisku. Schronisko znajduje się na wysokości 1283 metrów n.p.m. Z tarasu przed wejściem do schroniska przy dobrej pogodzie roztacza się piękna panorama Pienin i Tatr.

Wiele osób wchodzących na Turbacz uważa, że będąc przy schronisku, przy którym zbiegają się wszystkie ważniejsze trasy turystyczne Gorców, właśnie zdobyli szczyt. Jednak rzeczywistość jest trochę inna. Sam szczyt znajduje się nieco wyżej i na jego zdobycie trzeba poświęcić jeszcze około 10 minut. Szczyt oznaczony jest jedynie symbolicznym kamiennym obeliskiem bez nazwy czy wysokości.

Po krótkim odpoczynku w schronisku, posileniu się pyszną zupą czosnkową z serem, zrobieniu kilku zdjęć ruszamy w drogę powrotną. Będziemy schodzić szlakiem zielonym, który jest krótszy niż żółty, ale za to bardziej widokowy. Dzięki temu, że przestrzeń jest otwarta, maszerując w dół można podziwiać okoliczne widoki. Jednak po pół godzinie marszu nad całą okolicą zebrały sie ciemne deszczowe chmury i zamiast na oglądaniu widoków musieliśmy się skupić na tym, aby jak najszybciej zejść na dół. Po następnych kilku minutach zaczął padać deszcz, a za chwilę pojawiły się grzmoty i błyskawice. W kilkanaście minut rozpętała sie porządna burza, a pod naszymi stopami utworzył się strumyk, który powoli zamieniał się w małą rzeczkę. Trzeba jednak przyznać, że burza w górach ma swój urok, choć należy też pamiętać, że jest niebezpieczna. Jedyna korzyść z takiej sytuacji była taka, że drogę powrotną pokonaliśmy w błyskawicznym tempie.

Szczegóły przebytej trasy:
    Nowy Targ - Kowaniec (655 m n.p.m.)
     →  Schronisko PTTK na Turbaczu (1283 m n.p.m.)  •    2:25h
     →  Turbacz (1310 m n.p.m.)  •    0:15h
     →  Schronisko PTTK na Turbaczu (1283 m n.p.m.)  •    0:15h
     →  Nowy Targ - Kowaniec (655 m n.p.m.)  •    2:00h

Długość trasy: 16.2 km

Różnica wysokości: 650 m

Czas przejścia trasy: 4:05 h

Turbacz. Turbacz. Turbacz. Turbacz. Turbacz. Turbacz. Żółty szlak na TurbaczTurbacz. Turbacz. Turbacz. Turbacz. Matka Boska Turystów - kapliczka na drzewieTurbacz. Kaplica Matki Boskiej Królowej GorcówTurbacz. Turbacz. Turbacz. Turbacz. Końcowe podjeście do schroniskaTurbacz. Schronisko na TurbaczuTurbacz. Miejsce zbiegu najważniejszych szlaków GorcówTurbacz. Turbacz. Widok ze schroniska na TurbaczuTurbacz. Widok ze schroniska na TurbaczuTurbacz. Szczyt TurbaczaTurbacz. Na szczycie TurbaczaTurbacz. Droga powrotna szklakiem zielonymTurbacz.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz