Chełmiec to szczyt w Górach Wałbrzyskich w Masywie Chełmca o wysokości 851 metrów n.p.m. Dzięki swojej kopulastej sylwetce oraz prawie czterystu metrom różnicy wysokości względem otaczających go terenów jest górą łatwą do zlokalizowania. Na jego szczycie oprócz ośrodka nadawczego znajduje się murowana wieża widokowa oraz krzyż.
Z faktu, że szczyt Chełmca znajduje się na liście Korony Gór Polski wynikałoby, że jest najwyższy w Górach Wałbrzyskich. Jednak tak nie jest. Kiedy tworzona była lista szczytów korony miał on wysokość 869 m n.p.m. Pomiar ten jednak został wykonany do szczytu znajdującej się na Chełmcu wieży widokowej. Obecnie zmierzona wysokość to 850 m n.p.m. O 3 metry wyższa jest Borowa i to ona jest najwyższa w Górach Wałbrzyskich.
Góra Chełmiec zlokalizowana jest pomiędzy Wałbrzychem, Boguszowem i Szczawnem-Zdrój. Od strony każdej z tych miejscowości jest możliwość wejścia na szczyt. Najkrótszy ze szlaków na Chełmiec prowadzi z miejscowości Boguszów-Gorce. Miejscowości, która może się pochwalić najwyżej położonym rynkiem i ratuszem w Polsce. Przy ulicy Janusza Kusocińskiego znajduje się duży bezpłatny parking, który jest dogodnym miejscem do rozpoczęcia wędrówki. Opuszczając parking odnajdujemy zielone oznaczenie szlaku. Szeroką drogą, na początku skrajem lasu, a później wśród pól idziemy w kierunku szczytu. Po przejściu około 1,5 kilometra zbaczamy ze szlaku w prawo, w ścieżkę prowadzącą na niewielkie wzniesienie o nazwie Kopisko (688 m n.p.m.). W tym miejscu w 1902 roku zbudowano kamienną wieżę Bismarcka. Do dzisiejszych czasów pozostały jedynie jej pozostałości - została zburzona w 1947 roku. Z najwyższego punktu Kopiska jesteśmy w stanie zobaczyć patrząc w kierunku zachodnim Śnieżkę, a w kierunku północno-wschodnim zabudowania Wrocławia.
Po zejściu z wzniesienia i powrocie na szlak, po krótkiej chwili marszu wchodzimy w las. Dochodzimy do przełęczy Rosochatka (710 m n.p.m.). Z tego miejsca możemy albo pójść bezpośrednio na Chełmiec (szlak żółty – bardziej stromy) lub też skręcając w lewo (szlak zielony - spacerowy) w pierwszej kolejności wejść na Mały Chełmiec (776 m n.p.m.), a dopiero potem na szczyt będący celem naszej wyprawy. My wybieramy tą pierwsza opcję i po kolejnych 25 minutach jesteśmy na szczycie Chełmca.
Szczyt Chełmca jest w większości zalesiony. Pod koniec XIX wieku wybudowano na nim 22 metrową kamienną wieżę widokową. Obecnie (2024 rok) jest ona czynna od kwietnia do końca października w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10-18. Obok wieży znajduje się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z dwoma masztami antenowymi oraz krzyż milenijny o wysokości 45 metrów.
Drogę powrotną wyznacza zielony szlak prowadzący przez Mały Chełmiec (sam szczyt Małego Chełmca nie znajduje się przy szlaku) do przełęczy Rosochatka. Dalsza część trasy do parkingu pokrywa się z drogą na szczyt. Przy zielonym szlaku prowadzącym na Chełmiec zlokalizowane są stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego. Droga Krzyżowa powstała w 2001 i jest hołdem złożonym górnikom za ich ciężką pracę i poświęcenie.
Dodaj komentarz