Skalnik

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Wznosi się na wysokość 945 metrów n.p.m. Szczyt porośnięty jest lasem, na północno-zachodnim stoku znajduje się niewielkie rumowisko skalne. Wzniesienie należy do Korony Gór Polski.

Wędrówkę na Skalnik rozpoczynamy spod Kowar, z Przełęczy pod Średnicą. Przy drodze jest parking, na którym można pozostawić samochód. Pierwszy odcinek drogi na szczyt to asfaltowa droga i szlak czerowny. Co jakiś czas mijamy ciekawie wyglądające pruskie kamienie graniczne z nazwami ścieżek. Gdy kończy się asfalt dochodzimy do drewnianej wiaty i wykonanej z kamienia ławki. Chwila odpoczynku i ruszamy dalej, nadal szlakiem czerwonym. Po niecałych dwóch godzinach marszu od parkingu dochodzimy do miejsca, w którym nasz szlak krzyżuje się z innymi. Do tego punktu przez cały czas (z krótkimi przerwami) droga prowadziła do góry. Do szczytu zostało około 10 minut marszu na północny-wschód, tym razem szlakiem niebieskim. Gdyby nie oznaczenie na drzewie, można by nie zauważyć szczytu i pójść dalej. Jest wypłaszczony i zalesiony. Kilka metrów od drogi znajdują się cztery bloki betonowe - pozostałość po wieży widokowej.

Wejście na szczyt Skalnika nie pozostanie na długo w pamięci. Jest monotonne i nie dostarcza ciekawych widoków. Można je troche uatrakcyjnić. Wystarczy z wspomnianego wcześniej miejsca krzyżowania się szlaków odejść kilkaset metrów i wejść na punkt widokowy na skałkach Ostrej Małej. Z tego miejsca zobaczymy pasmo Rudaw Janowickich, Karkonosze ze szczytem Śnieżki, Góry Izerskie Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Droga powrotna tą samą trasą.

Uczestnicy: Asia, Iza, Marcin, Robert, Szymon

Oznaczenie szlaków:
  • Przełęcz pod Średnicą (595m n.p.m.) - Wilczysko (679m n.p.m.)    0:20 h
  • Wilczysko - Pod Ostrą Małą (838m n.p.m.)     0:45 h
  • Pod Ostrą Małą - Pod Skalnikiem (904m n.p.m.)      0:20 h
  • Pod Skalnikiem - Skalnik (945m n.p.m.)    0:10 h
  • Skalnik - Pod Skalnikiem    0:10 h
  • Pod Skalnikiem - Pod Ostrą Małą      0:10 h
  • Pod Ostrą Małą - Wilczysko     0:30 h
  • Wilczysko - Przełęcz pod Średnicą    0:10 h

Czas wejścia na szczyt: 1:55h

Całkowity czas wędrówki: 4:09h

Czas ruchu: 2:49h

Pokonana odległość: 9.1km

Różnica wzniesień: 348m

Galeria zdjęć (21)

Komentarze (0)