Skalnik - Rudawy Janowickie

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Wznosi się na wysokość 945 metrów n.p.m. Szczyt porośnięty jest lasem, na północno-zachodnim stoku znajduje się niewielkie rumowisko skalne. Wzniesienie należy do Korony Gór Polski.

Wędrówkę na Skalnik rozpoczynamy spod Kowar, z Przełęczy pod Średnicą. Przy drodze jest parking, na którym można pozostawić samochód. Pierwszy odcinek drogi na szczyt to asfaltowa droga i szlak czerowny. Co jakiś czas mijamy ciekawie wyglądające pruskie kamienie graniczne z nazwami ścieżek. Gdy kończy się asfalt dochodzimy do drewnianej wiaty i wykonanej z kamienia ławki. Chwila odpoczynku i ruszamy dalej, nadal szlakiem czerwonym. Po niecałych dwóch godzinach marszu od parkingu dochodzimy do miejsca, w którym nasz szlak krzyżuje się z innymi. Do tego punktu przez cały czas (z krótkimi przerwami) droga prowadziła do góry. Do szczytu zostało około 10 minut marszu na północny-wschód, tym razem szlakiem niebieskim. Gdyby nie oznaczenie na drzewie, można by nie zauważyć szczytu i pójść dalej. Jest wypłaszczony i zalesiony. Kilka metrów od drogi znajdują się cztery bloki betonowe - pozostałość po wieży widokowej.

Wejście na szczyt Skalnika nie pozostanie na długo w pamięci. Jest monotonne i nie dostarcza ciekawych widoków. Można je troche uatrakcyjnić. Wystarczy z wspomnianego wcześniej miejsca krzyżowania się szlaków odejść kilkaset metrów i wejść na punkt widokowy na skałkach Ostrej Małej. Z tego miejsca zobaczymy pasmo Rudaw Janowickich, Karkonosze ze szczytem Śnieżki, Góry Izerskie Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Droga powrotna tą samą trasą.

Szczegóły przebytej trasy:
  Przełęcz pod Średnicą (595 m n.p.m.)
   →  Wilczysko (679 m n.p.m.)  •    0:20h
   →  Pod Ostrą Małą (838 m n.p.m.)  •     0:45h
   →  Pod Skalnikiem (904 m n.p.m.)  •      0:20h
   →  Skalnik (945 m n.p.m.)  •    0:10h
   →  Pod Skalnikiem (904 m n.p.m.)  •    0:10h
   →  Pod Ostrą Małą (838 m n.p.m.)  •      0:10h
   →  Wilczysko (679 m n.p.m.)  •     0:30h
   →  Przełęcz pod Średnicą (595 m n.p.m.)  •    0:10h

Długość trasy: 9.1 km

Różnica wysokości: 348 m

Czas przejścia trasy: 4:09 h

Czas przejścia trasy (bez postojów): 2:49 h

Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik. Skalnik.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz