Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Miejscowość Oblęgorek kojarzy się z Henrykiem Sienkiewiczem. A to za sprawą dworku, który został zakupiony ze składek narodu polskiego i przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 roku. Okazją było 25-lecie pracy pisarskiej noblisty. Ciekawostką jest, że jako dar rozważany był również zakup kamienicy w Warszawie. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Muzeum znajduje się przy Alei Lipowej w Oblęgorku. Samochód zostawiamy na parkingu przy ulicy Gimnazjalnej. Dalszą drogę pokonujemy pieszo - jest to około 700 metrów. Sam dworek otacza piękny park. Zwiedzanie muzeum rozpoczynamy od parteru. Przechodzimy kolejno przez gabinet, salon, jadalnię, palarnię i dochodzimy do sypialni. Na pierwszym piętrze natomiast oglądamy wystawę ukazującą życie i rodzinę Henryka Sienkiewicza, prezentującą twórczość w kraju i na świecie oraz pamiątki z nim związane.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza, jak i park wokół niego to miejsce urokliwe i warte zobaczenia. Oblęgorek był ostatnim punktem wycieczki, podczas której weszliśmy na dwa szczyty Korony Gór Świętokrzyskich: Altanę i Siniewską Górę oraz byliśmy pod dębem "Bartek".

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz