Sosnowica

Sosnowica to najwyższe wzniesienie Wzgórz Tumlińskich. W najwyższym punkcie jej wysokość to 413 metrów n.p.m., choć ze względu na wypłaszczenie wierzchołka, trudno jest go dokładnie zlokalizować w terenie. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Tumlin-Węgle. Samochód zostawiamy na parkingu przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć powstałą w 2010 roku Drogę Krzyżową. Idąc przez wieś czerwonym szlakiem przechodzimy przez tory kolejowe, by kilkaset metrów dalej wejść w las. Droga początkowo jest utwardzona, później zmienia się w gruntową. Na krótkim odcinku staje się podmokła i błotnista. Po niecałej godzinie dochodzimy do miejsca, które według mapy jest szczytem. Nie jest on w jakikolwiek sposób oznaczony, a przynajmniej takiego oznaczenia nie znaleźliśmy. Po kolejnych kilku minutach dochodzimy do drogi Zagnańsk - Kielce. Znajdziemy w tym miejscu pomnik upamiętniający sformowanie w tej okolicy 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Będąc w tym miejscu warto jeszcze zobaczyć, zlokalizowane za wspomnianą wcześniej drogą jedno ze złóż Kopalni Piaskowca Sosnowica. Dojście zajmuje tylko trzy minuty. Drogę powrotną odbywamy tą samą trasą.

Uczestnicy: Asia, Marcin

Szczegóły trasy:
  • Tumlin-Węgle (350 m n.p.m.)  →  Sosnowica (403 m n.p.m.)      1:00 h
  • Sosnowica  →  kopalnia piaskowca Sosnowica (400 m n.p.m.)        0:10 h
  • kopalnia piaskowca Sosnowica  →  Sosnowica (403 m n.p.m.)      0:10 h
  • Sosnowica  →  Tumlin-Węgle (350 m n.p.m.)      1:00 h

Czas wejścia na szczyt: 1:00 h

Całkowity czas wędrówki: 2:21 h

Pokonana odległość: 10.5 km

Różnica wzniesień: 94 m

Galeria zdjęć (21)

Droga Krzyżowa w Tumlinie.Trzy krzyże na tle zabudowań Tumlina.Widok z Tumlina na Kielce. Po prawej stronie klasztor na Karczówce.Panorama z Tumlina w kierunku południowym.Przechodzimy przez przejazd kolejowy.Droga staje się węższa.Mijamy niewielki leśny staw.Czerwony szlak skręca lekko w prawo…… a droga robi się mniej przyjazna.Niewielka polanka, gdzie można odpocząć.Do szczytu już niedaleko.Tu najwyższy punkt trasy, więc chyba można przyjąć, że to szczyt Sosnowicy.Pomnik upamiętniający sformowanie 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.Zbliżamy się do kopalniKopalnia Piaskowca Sosnowica

Komentarze (0)