Sosnowica - Wzgórza Tumlińskie

Sosnowica to najwyższe wzniesienie Wzgórz Tumlińskich. W najwyższym punkcie jej wysokość to 413 metrów n.p.m., choć ze względu na wypłaszczenie wierzchołka, trudno jest go dokładnie zlokalizować w terenie. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Tumlin-Węgle. Samochód zostawiamy na parkingu przy kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć powstałą w 2010 roku Drogę Krzyżową. Idąc przez wieś czerwonym szlakiem przechodzimy przez tory kolejowe, by kilkaset metrów dalej wejść w las. Droga początkowo jest utwardzona, później zmienia się w gruntową. Na krótkim odcinku staje się podmokła i błotnista. Po niecałej godzinie dochodzimy do miejsca, które według mapy jest szczytem. Nie jest on w jakikolwiek sposób oznaczony, a przynajmniej takiego oznaczenia nie znaleźliśmy. Po kolejnych kilku minutach dochodzimy do drogi Zagnańsk - Kielce. Znajdziemy w tym miejscu pomnik upamiętniający sformowanie w tej okolicy 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Będąc w tym miejscu warto jeszcze zobaczyć, zlokalizowane za wspomnianą wcześniej drogą jedno ze złóż Kopalni Piaskowca Sosnowica. Dojście zajmuje tylko trzy minuty. Drogę powrotną odbywamy tą samą trasą.

Szczegóły przebytej trasy:
    Tumlin-Węgle (350 m n.p.m.)
     →  Sosnowica (403 m n.p.m.)  •    1:00h
     →  kopalnia piaskowca Sosnowica (400 m n.p.m.)  •      0:10h
     →  Sosnowica (403 m n.p.m.)  •    0:10h
     →  Tumlin-Węgle (350 m n.p.m.)  •    1:00h

Długość trasy: 10.5 km

Różnica wysokości: 94 m

Czas przejścia trasy: 2:21 h

Sosnowica. Droga Krzyżowa w Tumlinie.Sosnowica. Trzy krzyże na tle zabudowań Tumlina.Sosnowica. Widok z Tumlina na Kielce. Po prawej stronie klasztor na Karczówce.Sosnowica. Panorama z Tumlina w kierunku południowym.Sosnowica. Przechodzimy przez przejazd kolejowy.Sosnowica. Droga staje się węższa.Sosnowica. Mijamy niewielki leśny staw.Sosnowica. Sosnowica. Czerwony szlak skręca lekko w prawo…Sosnowica. … a droga robi się mniej przyjazna.Sosnowica. Sosnowica. Sosnowica. Sosnowica. Sosnowica. Niewielka polanka, gdzie można odpocząć.Sosnowica. Do szczytu już niedaleko.Sosnowica. Tu najwyższy punkt trasy, więc chyba można przyjąć, że to szczyt Sosnowicy.Sosnowica. Pomnik upamiętniający sformowanie 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.Sosnowica. Zbliżamy się do kopalniSosnowica. Kopalnia Piaskowca SosnowicaSosnowica.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz