Góra Zamkowa - Pasmo Chęcińskie

Góra Zamkowa to najwyższe wzniesienie Pasma Chęcińskiego w Górach Świętokrzyskich. Wznosi się na wysokość 360 metrów n.p.m. Góra zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Na jej szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, natomiast w przeszłości na zachodnich stokach znajdował się kamieniołom, w którym to wydobywano rudy ołowiu.

Górującą nad Chęcinami Górę Zamkową widać już z oddali. Samochód pozostawiamy na parkingu w okolicach kościoła św. Bartłomieja w Chęcinach. Drugi większy parking jest po przeciwnej stronie wzniesienia. Z tego miejsca wejście na szczyt, a właściwie do wrót zamku zajmuje nam dziesięć minut. Częściowo droga na górę pokrywa się z żółtym szlakiem prowadzącym z Chęcin do miejscowości Wierna Rzeka. Będąc na szczycie zwiedzamy zamek, z którego baszt rozpościera się piękny widok na Chęciny, a także okoliczne wzniesienia Gór Świętokrzyskich (m.in. położone w pobliżu dwa inne szczyty Korony Gór Świętokrzyskich: Zelejową i Glinianki).

Szczegóły trasy:
  • Chęciny (300m n.p.m.)  →  Góra Zamkowa (360m n.p.m.)      0:10h
  • Góra Zamkowa  →  Chęciny (300m n.p.m.)      0:10h

Czas wejścia na szczyt: 0:10h

Różnica wzniesień: 60m

Warto zobaczyć w okolicy:

Galeria zdjęć (9)

Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa.

Komentarze (0)