Góra Zamkowa - Pasmo Chęcińskie

Góra Zamkowa to najwyższe wzniesienie Pasma Chęcińskiego w Górach Świętokrzyskich. Wznosi się na wysokość 360 metrów n.p.m. Góra zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich. Na jej szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku królewskiego, natomiast w przeszłości na zachodnich stokach znajdował się kamieniołom, w którym to wydobywano rudy ołowiu.

Górującą nad Chęcinami Górę Zamkową widać już z oddali. Samochód pozostawiamy na parkingu w okolicach kościoła św. Bartłomieja w Chęcinach. Drugi większy parking jest po przeciwnej stronie wzniesienia. Z tego miejsca wejście na szczyt, a właściwie do wrót zamku zajmuje nam dziesięć minut. Częściowo droga na górę pokrywa się z żółtym szlakiem prowadzącym z Chęcin do miejscowości Wierna Rzeka. Będąc na szczycie zwiedzamy zamek, z którego baszt rozpościera się piękny widok na Chęciny, a także okoliczne wzniesienia Gór Świętokrzyskich (m.in. położone w pobliżu dwa inne szczyty Korony Gór Świętokrzyskich: Zelejową i Glinianki).

Szczegóły przebytej trasy:
    Chęciny (300 m n.p.m.)
     →  Góra Zamkowa (360 m n.p.m.)  •    0:10h
     →  Chęciny (300 m n.p.m.)  •    0:10h

Różnica wysokości: 60 m

Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa. Góra Zamkowa.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz