Województwo świętokrzyskie

Podziemia Opatowskie

Podziemia Opatowskie to unikatowy zabytek znajdujący się w Opatowie, w województwie świętokrzyskim. Podziemna trasa turystyczna biegnie pod rynkiem i kamienicami starego miasta. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu, przyciągająca miłośników historii i tajemniczych miejsc.

Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to monumentalna XVII-wieczna rezydencja obronna, położona we wsi Ujazd w województwie świętokrzyskim. Ze względu na jego dawne bogactwo i przepych zamek często nazywany jest "polskim Wersalem".

Zamek Królewski w Chęcinach

Dzieje zamku w Chęcinach sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Budowla stoi na szczycie Góry Zamkowej. Obecnie ruiny warowni są udostępnione do zwiedzania.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach działa od początku 2001 roku. Poznajemy w nim historię dziewiętnastowiecznego hutnictwa, oglądamy samochody wyprodukowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych oraz podziwiamy na wystawie paleontologicznej zwierzęta żyjące przed milionami lat w Górach Świętokrz

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno

Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno to całoroczny ośrodek turystyczny u podnóża Łysicy, najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Zlokalizowany jest w odległości 20 kilometrów od Kielc, w pobliżu miejscowości Święta Katarzyna.

Sandomierz

Sandomierz to położone nad Wisłą miasto w województwie świętokrzyskim. Miasto należy do najstarszych w Polsce. Dziś jest jednym z najpiękniejszych miast, z licznymi zabytkami i bogatą historią.

Łysa Góra, klasztor na Świętym Krzyżu

Łysa Góra to szczyt w Paśmie Łysogór, w jego wschodniej części. Po Łysicy jest drugim co do wysokości wzniesieniem Gór Świętokrzyskich. Jest od niej niższy o 20 metrów i ma 594 metry. Na jego szczycie znajduje się najstarsze polskie sanktuarium oraz wieża nadawcza Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego. Na zboczu Łysej Góry odnajdziemy również charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborze.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Miejscowość Oblęgorek kojarzy się z Henrykiem Sienkiewiczem. A to za sprawą dworku, który został zakupiony ze składek narodu polskiego i przekazany Henrykowi Sienkiewiczowi w 1900 roku. Okazją było 25-lecie pracy pisarskiej noblisty. Ciekawostką jest, że jako dar rozważany był również zakup kamienicy w Warszawie. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Dąb Bartek

Rośnie na skarpie rzeki Bobrzy. Jego popularność wynika z faktu, że należy do największych i najstarszych drzew, choć według aktualnych badań "trochę" odmłodniało. Nie ma już 1200 lat jak wcześniej sądzono, lecz około 700.

Zamek w Bodzentynie

Powstanie zamku w Bodzentynie datuje się na XIV wiek. Zamek został wybudowany na wzniesieniu nad rzeką Psarką. Otoczony był fosą. Od momentu, gdy pod koniec XVIII wieku budowlę od biskupów przejęło państwo rozpoczął się jego powolny upadek. Obecnie bodzentyński zamek pozostaje w stanie ruiny.