Dąb Bartek

Dąb Bartek to najbardziej znane drzewo w Polsce. Rośnie na skarpie rzeki Bobrzy. Jego popularność wynika z faktu, że należy do największych i najstarszych drzew, choć według aktualnych badań "trochę" odmłodniało. Nie ma już 1200 lat jak wcześniej sądzono, lecz około 700. Dokładny wiek dębu ze względu na jego spróchniały pień, jest trudny do określenia. W połowie XX wieku dąb Bartek został uznany za pomnik przyrody.

Dąb Bartek to dąb szypułkowy. Jego wysokość wynosi 28,5m. Obwód na wysokości 1,3 metra to 1090cm, a średnica 324cm. Natomiast średnica korony dochodzi do 38 metrów. Porównując go do innych, rosnących w Polsce dębów, dąb Bartek nie jest ani najstarszy, ani najwyższy. Wyższy jest dąb Maciek w Białowieskim Parku Narodowym - 41 metrów. Dłuższym szacowanym wiekiem od Bartka może pochwalić się między innymi dąb Chrobry (ok. 760 lat) oraz dąb Dażyńskiego (ok. 720 lat). Wszystkie dane liczbowe zaczerpnięte są z tablic informacyjnych znajdujących się wokół drzewa. Chcąc zobaczyć "Bartka" należy udać się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Kielc. Drzewo rośnie praktycznie przy samej drodze numer 750 pomiędzy Zagnańskiem a Janaszowem. Po drugiej stronie ulicy znajduje się parking, na którym można zostawić samochód.

Dąb Bartek był jednym z punktów wycieczki, podczas której weszliśmy na dwa szczyty Korony Gór Świętokrzyskich: Altanę i Siniewską Górę oraz byliśmy w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Galeria zdjęć z 2020 roku (9)

Dąb Bartek. Na tym i kolejnych zdjęciach Dąb Bartek w roku 2020.Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek.

Galeria zdjęć z 2008 roku (4)

Dąb Bartek. Dąb Bartek w 2008 roku.Dąb Bartek. Dąb Bartek. Dąb Bartek.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz