Altana - Wzgórza Niekłańsko-Bliżyńskie

Altana to najwyższe wzniesienie Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich. Liczy 408 metrów n.p.m. Znajduje się na liście Korony Gór Świętokrzyskich. Ciekawostką jest to, że leży już poza województwem świętokrzyskim. Jej wierzchołek znajduje się w granicach województwa mazowieckiego (powiat szydłowiecki), niecałe dwa kilometry od granicy obu województw.

Jako miejsce startowe do zdobycia szczytu wybraliśmy wioskę Hucisko. Wejście na szlak znajduje się przy przystanku w środkowej części miejscowości. Jest to też dogodne miejsce na pozostawienie samochodu. Po około dwustu metrach wchodzimy w las. Na szczyt prowadzi zielony szlak. Jest dobrze oznaczony. Sama droga nie sprawia trudności. Różnica wysokości do przejścia to niecałe 70 metrów. Po około 20 minutach i zrobieniu spacerowym krokiem niewiele ponad kilometra jesteśmy na miejscu.

Ze znalezieniem szczytu nie ma problemu, gdyż znajduje się na nim przeciwpożarowa wieża obserwacyjna. Wejście na nią jest zabronione. Obok wieży jest stół i ławki, wiec jest i miejsce na krótki odpoczynek. Droga powrotna tą samą trasą mija jeszcze szybciej. Wejście na Altanę można porównać do niedzielnego popołudniowego spaceru. Odległość niewielka, wysokość jaką trzeba pokonać również. Jest tylko jeden kłopot, aby było to możliwe, trzeba wcześniej spędzić dwie godziny w samochodzie.

Wejście na Altanę było jedym z punktów wycieczki, podczas której weszliśmy jeszcze na inny szczyt Korony Gór Świętokrzyskich - Siniewską Górę oraz byliśmy w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i pod dębem "Bartek".

Szczegóły przebytej trasy:
    Hucisko (340 m n.p.m.)
     →  Altana (408 m n.p.m.)  •    0:20h
     →  Hucisko (340 m n.p.m.)  •    0:20h

Długość trasy: 2.5 km

Różnica wysokości: 68 m

Altana. Altana. Altana. Altana. Altana. Altana.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz