Zamek w Bodzentynie

Powstanie zamku w Bodzentynie datuje się na XIV wiek. Zamek został wybudowany na wzniesieniu nad rzeką Psarką. Otoczony był fosą, a od początku swego istnienia często był rozbudowywany. Od momentu, gdy pod koniec XVIII wieku budowlę od biskupów przejęło państwo rozpoczął się powolny upadek zamku. Obecnie bodzentyński zamek pozostaje w stanie ruiny.

Bodzentyn leży na północny-wschód od Kielc. Sam zamek znajduje się w zachodniej części miasta przy kościele parafialnym z XV wieku. Jadąc drogą 752 od strony Kielc po wjechaniu do Bodzentyna należy skręcić w lewo w ulicę Słoneczną i po przejechaniu około 200 metrów dojedziemy do zamku. Przed ogrodzeniem zamku znajduje się niewielki parking.

Zwiedzanie ruin jest bezpłatne i nie trwa długo. Obejście wszystkich pozostałości zamku zajmuje około 15 minut. Obecnie część murów zabezpieczona jest drewnianymi konstrukcjami. W przyszłości planowane są prace renowacyjne, powiązane z częściową odbudową niektórych elementów zamku. Mimo, że są to ruiny, miejsce to jest na tyle urokliwe, że warto tu pozostać trochę dłużej. Tym bardziej, że nie natrafimy tu na tłumy zwiedzających.

Galeria zdjęć z 2021 roku (13)

Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn.

Galeria zdjęć z 2008 roku (9)

Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn. Bodzentyn.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz