Włochy - Pasmo Cisowskie

Góra Włochy to najwyższe wzniesienie Pasma Cisowskiego w Górach Świętokrzyskich. Ma wysokość 427 m n.p.m. i należy do Korony Gór Świętokrzyskich. Sam szczyt jest zalesiony i nie posiada wyraźnie odznaczającego się wierzchołka.

Przez wierzchołek Włoch nie przechodzi żaden znakowany szlak. Około 300 metrów od szczytu przebiega niebieski szlak im. Edmunda Padechowicza z Chęcin do Łagowa. Z jego pomocą możemy wejść na szczyt z miejscowości Widełki (około 2,5 km) lub też z Daleszyc (prawie 10 km). Istnieje również możliwość wejścia od południa z miejscowości Zakościele. Mamy wtedy do pokonania nieco ponad kilometr. Co ciekawe połowę tej trasy możemy pokonać samochodem, gdyż droga asfaltowa dochodzi praktycznie aż do niebieskiego szlaku, 500 metrów przed szczytem.

My wybraliśmy trasę z Widełek. Wyruszając z tej lokalizacji, trzeba się liczyć z tym, że nie znajdziemy tu parkingu i trzeba będzie zostawić samochód gdzieś przy drodze. Od razu wchodzimy na niebieski szlak. Przechodzimy między zabudowaniami. Polna droga wśród pól szybko pnie się do góry. To najbardziej widowiskowa część wędrówki. Po około ośmiuset metrach dochodzimy na skraj lasu. Dalszy odcinek trasy już do samego szczytu biegnie lasem. Szlak jest dobrze oznakowany. Ze względu na to, że szczyt nie znajduje się przy szlaku ważne jest, aby przy słupku oznaczonym liczbami 80/80/65/66 skręcić w prawo, w wyraźnie odznaczającą się ścieżkę. Ścieżką wędrujemy około 250 metrów i skręcamy z niej w lewą stronę w las. Pomiędzy drzewami powinniśmy zobaczyć tablicę informacyjną z nazwą szczytu. Na ostatnim odcinku wędrówki bardzo pomocna okazuje się mapa w telefonie z aktualną lokalizacją GPS. Na szczyt wchodzimy 40 minut. Droga powrotna tą samą trasą zajmuje nam 35 minut.

Szczegóły przebytej trasy:
    Widełki (297 m n.p.m.)
     →  Włochy (427 m n.p.m.)  •     0:40h
     →  Widełki (297 m n.p.m.)  •     0:35h

Długość trasy: 5.4 km

Różnica wysokości: 130 m

Czas przejścia trasy: 1:15 h

Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy. Włochy.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz