Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach działa od początku 2001 roku. Na powierzchni 8 hektarów mamy możliwość zapoznać się z historią dziewiętnastowiecznego hutnictwa, obejrzeć samochody wyprodukowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych oraz zobaczyć na wystawie paleontologicznej zwierzęta żyjące przed milionami lat w rejonie Gór Świętokrzyskich.

Na terenie muzeum znajdują się obiekty, które tworzyły, działające niegdyś dwa zakłady wielopiecowe. Pierwszy funkcjonował w latach 1841-1901 i tworzył wspólnie z innymi zakładami na rzece Kamiennej kombinat. Powstająca w Starachowicach surówka żelaza, podlegała obróbce w kolejnych zlokalizowanych wzdłuż rzeki zakładach. Drugi zakład działał w latach 1899-1968. W jego skład wchodził wielki piec, który dziś jest najcenniejszym obiektem na terenie muzeum. Do naszych czasów zachował się kompletny ciąg technologiczny, w skład którego wchodzi również maszyna parowa – jedna z największych na świecie.

Będąc w muzeum, nie sposób ominąć wystawy samochodów STAR. W powstałej w latach dwudziestych XX wieku fabryce zbrojeniowej, która po II wojnie światowej została przekształcona w fabrykę samochodów ciężarowych wyprodukowano setki tysięcy samochodów tej marki. Na wystawie zobaczymy m.in. pierwszy produkowany model Star 20, Stara 266R, który uczestniczył w Rajdzie Paryż-Dakar, a także replikę papamobile z I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

W jednym z budynków na terenie muzeum w Starachowicach prezentowana jest wystawa paleontologiczna. Na podstawie znalezionych skamieniałości zostały stworzone naturalnej wielkości rekonstrukcje zwierząt, które zamieszkiwały rejon Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz