Ruiny zamku w Muszynie to pozostałości średniowiecznej warowni, która pełniła funkcję obronną i administracyjną. Zamek został wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku, jako część systemu obronnego południowych granic Królestwa Polskiego. Zlokalizowany na wzgórzu zwanym Baszta, zapewniał doskonały widok na dolinę Popradu oraz okoliczne szlaki handlowe.
Warownia była siedzibą starostów muszyńskich, zarządzających tzw. Państwem Muszyńskim, które było własnością biskupów krakowskich. W XV wieku zamek został rozbudowany, jednak z czasem stracił na znaczeniu. W XVII wieku został zniszczony podczas najazdów szwedzkich i ostatecznie popadł w ruinę.
Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i fundamentów zamku. W latach 2020-2023 zamek w Muszynie przeszedł znaczącą rekonstrukcję. Obejmowała ona m.in. odbudowę dziedzińca i 14-metrowej baszty, na szczycie której powstał taras widokowy. Obecnie ruiny są popularnym celem turystycznym, a wzgórze zamkowe oferuje malowniczy widok na Muszynę i okolice. Spacer na wzgórze jest łatwo dostępny, a miejsce to stanowi ciekawy punkt na trasie wędrówek po Beskidzie Sądeckim.
Dodaj komentarz