Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Michniów to wieś w województwie świętokrzyskim niedaleko Suchedniowa. Za sprawą tragicznych wydarzeń, które miały tu miejsce, stała się symbolem męczeństwa mieszkańców polskich wsi. W miejscowości znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

W dniu 12 lipca 1943 roku w odwecie za atak partyzantów na niemiecki pociąg, Niemcy okrążyli wieś i zamordowali 102 osoby, głównie mężczyzn. Część osób rozstrzelano, a resztę zamknięto w stodołach i spalono. W nocy z 12 na 13 lipca partyzanci przeprowadzili akcję odwetową. Zaatakowali pociąg z Niemcami, który przejeżdżał w pobliżu Michniowa. Następnego dnia przed południem Niemcy ponownie weszli do Michniowa. Wymordowali pozostałych mieszkańców. Łącznie zginęły 204 osoby - 102 mężczyzn, 54 kobiety oraz 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat. Do tej liczby ofiar należy jeszcze doliczyć 7 osób, które zostały aresztowane i straciły życie w obozach koncentracyjnych. Wieś została doszczętnie spalona. Dwa dni później większość pomordowanych została pochowana we wspólnym grobie, część rodzin spoczęła obok swoich domów.

Po wojnie w miejscu zbiorowej mogiły postawiono pomnik z czerwonego piaskowca oraz kapliczkę św. Małgorzaty. W drewnianej chacie zorganizowano Izbę Pamięci, w której umieszczono pamiątki po zamordowanych mieszkańcach wsi. W lipcu 1993 w 50. rocznicę pacyfikacji odsłonięto pomnik „Pieta Michniowska” przedstawiający matkę trzymającą w ramionach zmarłego syna. Cztery lata później otworzono Dom Pamięci Narodowej. Natomiast w 65. rocznicę tragicznych wojennych wydarzeń, w 2008 roku, zaprezentowano plany budowy nowego budynku. Oficjalne otwarcie Mauzoleum miało miejsce 12 lipca 2021 roku . W 2017 roku Prezydent RP ustanowił święto państwowe - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzone co roku 12 lipca.

Mój pobyt w Mauzoleum w Michniowie miał miejsce jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Budynek i multimedialna wystawa robią niesamowite wrażenie. Część wystawy jest w zamkniętych pomieszczeniach, a część na świeżym powietrzu. Wejście do obiektu jest bezpłatne [informacja aktualna na 2021 rok]. Aby móc na spokojnie zapoznać się z prezentowanymi informacjami i eksponatami, warto zarezerwować na pobyt w tym miejscu kilka godzin. Tragiczna historia polskiej wsi w trakcie II wojny światowej jest mało znana i nie była do tej pory godnie upamiętniona.

Myślę, że Michniów jest idealnym miejscem na wycieczkę szkolną. Wiedzy zdobytej w takim miejscu, nie zastąpi żadna lekcja, nawet z najlepszym nauczycielem.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w MichniowieMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zbiorowa mogiła ofiar pacyfikacji wsi MichniówMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Pieta Michniowska na tle budynku MauzoleumMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wejście do MauzoleumMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Miejsce Ciszy - pierwsza sala po wejściu do MauzoleumMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemiMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zdjęcia ofiar pacyfikacji wsi MichniówMauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz