Jaźwina - Pasmo Ociesęckie

Jaźwina to wzniesienie w Górach Świętokrzyskich w Paśmie Ociesęckim o wysokości 361 m n.p.m. Góra znajduje się na terenie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i należy do Korony Gór Świętokrzyskich. Pomimo niewielkiej wysokości z jej szczytu rozciąga się szeroka panorama na pobliskie świętokrzyskie pasma: Cisowskie i Orłowińskie.

Przez wierzchołek Jaźwiny przebiega żółty szlak Szydłów-Widełki. Najłatwiej na szczyt wejść z miejscowości Ociesęki. Samochód można zostawić na dużym parkingu za szkołą podstawową. Z parkingu idziemy na prawo. Przez około 300 metrów wędrujemy asfaltem. Później skręcamy w prawo na polną drogę, gdzie odnajdujemy już oznaczenia żółtego szlaku. Droga ta zaprowadzi nas po niecałych dziesięciu minutach na sam szczyt.

Na szczycie znajduje się tablica z nazwą góry oraz informacją o pobliskim miejscach, które warto zobaczyć. Z tablicy dowiadujemy się również, że nazwa góry Jaźwina prawdopodobnie pochodzi od występujących tu skupisk borsuka, którego staropolska nazwa to jaźwiec. Na parking wracamy tą samą drogą. Można pójść również dalej żółtym szlakiem, który po kilkuset metrach łączy się z główną drogą biegnącą przez Ociesęki.

Szczegóły przebytej trasy:
    Ociesęki (305 m n.p.m.)
     →  Jaźwina (361 m n.p.m.)  •     0:16h
     →  Ociesęki (305 m n.p.m.)  •     0:15h

Długość trasy: 2.3 km

Różnica wysokości: 56 m

Czas przejścia trasy: 0:31 h

Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina. Jaźwina.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz