Najwyższy szczyt Pasma Klonowskiego to Bukowa Góra. Jej wysokość to 482 metry n.p.m. Nazwa góry ma związek z częściej występującym w tutejszym krajobrazie drzewostanie buka zwyczajnego. Szczyt leży na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich.
Wejście na Bukową Górę rozpoczynamy w Klonowie. Samochód pozostawiamy obok sklepu i kierujemy się na wschód, śladem żółtego szlaku. Po prawej stronie mijamy pomnik ku czci mieszkańców Klonowa rozstrzelanych przez Niemców w 1943 roku. Patrząc w kierunku południowym mamy widok na całe Pasmo Łysogór od Łysicy do Łysej Góry oraz na Pasmo Masłowskie z jego najwyższym szczytem - Klonówką. Gdy główna droga, którą idziemy skręca w prawo, my skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach wchodzimy do lasu, jednocześnie też wchodzimy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Po niedługim czasie idąc dalej żółtym szlakiem przecinamy drogę do Bodzentyna. Jest to też miejsce, z którego najkrótszą trasą i w najkrótszym czasie dojdziemy na Bukową Górę. Jest możliwość zostawienia samochodu na poboczu, choć miejsca wystarczy na 2-3 auta. Idziemy dalej w górę. W pewnym momencie szlak żółty się kończy i wchodzimy na zielony z Łącznej, przez Bodzentyn do Starachowic. Oznacza to również, że jesteśmy właściwie na szczycie Bukowej Góry. Nie jest to najwyższy punkt wzniesienia, gdyż ten nie leży przy szlaku, a około stu metrów na południowy-wschód. Mając na uwadze, że jesteśmy w Parku Narodowym nie wchodziliśmy wyżej. Charakterystycznym elementem Bukowej Góry są kilkumetrowej wysokości bloki skalne. Skałki te tworzyły się w okresie zlodowaceń. Dziś przybierają różnorodne kształty.
Drugą atrakcją Bukowej Góry jest zlokalizowana niecały kilometr od szczytu kapliczka (około 7 minut marszu zielonym szlakiem na południowy-wschód). Na polanie zwanej „Obrazik” stoi kapliczka, której historia sięga roku 1813, kiedy to w miejscu zgonu powracającego z wyprawy moskiewskiej żołnierza okoliczni mieszkańcy ustawili kapliczkę słupową. Na słupie wycięli datę 1813. Jednak kapliczka uległa zniszczeniu. W 1863 roku kapliczka została odbudowana. Według legendy ranny dowódca Powstania otoczony przez wroga ukrył przed swoją śmiercią w pobliskiej jodle święty obrazek. W latach dwudziestych XX wieku na skutek działalności kornika obumarły wszystkie jodły oprócz tej jednej z obrazkiem. Powieszono na niej kapliczkę z obrazkiem w środku. Przed tą kapliczką w czasie II wojny światowej modlili się żołnierze Armii Krajowej. W 1943 roku jodła została ścięta przez jednego z mieszkańców pobliskich wsi. Za karę musiał on wybudować na pobliskiej polanie „Obrazik” kapliczkę, nad którą rok później zbudowano zadaszenie. W najwyższym punkcie dachu umieszczono oryginalny krzyż z pierwotnej kapliczki. W 1990 zniszczona kapliczka została odbudowana.
Po kilkunastu minutach spędzonych przy kapliczce (jest tu kilka ławek, na których można odpocząć), wracamy w kierunku szczytu Bukowej Góry. Mijamy skalne bloki i zielonym szlakiem idziemy w kierunku zlokalizowanego u podnóża góry kamieniołomu (dochodzimy do niego po około 45 minutach od kapliczki). W kamieniołomie tym wydobywane są piaskowce kwarcytowe. Od tego miejsca, częściowo jeszcze zielonym szlakiem, a później już leśną ścieżką kierujemy się do drogi na Bodzentyn. Gdy już wyjdziemy na główną drogę pozostają nam dwa kilometry marszu do Klonowa.
Dodaj komentarz