Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce będące jedną z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. W dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku przygotowano wiele atrakcji, które pozwalają ciekawie spędzić czas całej rodzinie.

Pierwsze pisemne świadectwa robót górniczych na tym terenie pochodzą z XIII wieku. Oprócz złota wydobywano tu również rudy arsenowe. Prace górnicze w kopalni zakończono w 1962 roku. Na przestrzeni ponad 700 lat działalności kopalni wydobyto około 16 ton czystego złota. W 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną.

Do zwiedzania udostępniono dwie sztolnie: „Sztolnię Gertruda” oraz „Sztolnię Czarną” z ośmiometrowym podziemnym wodospadem. Na zewnątrz po zakończeniu zwiedzania turystów wywozi pomarańczowy tramwaj. Dodatkowo na terenie kopalni można zobaczyć średniowieczną osadę górniczą oraz „Sztolnię Ochrową”. Można również spróbować swoich sił w płukaniu złota, biciu monet oraz odlewaniu złotych sztabek.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz