Na Śnieżkę przez Przełęcz Okraj

Wejście na Śnieżkę od strony Przełęczy Okraj miało miejsce podczas dwudniowej wyprawy ze znajomymi po Karkonoszach. Droga wycieczki częściowo prowadziła czeskimi szlakami. Mimo, że trasa nie jest trudna, ze względu na swoją długość jest trochę męcząca.

Wędrówkę rozpoczęliśmy w Kowarach o godzinie 9. Stamtąd kierowaliśmy się w stronę Czech. Granicę przekroczyliśmy na Przełęczy Okraj. Dłuższy postój mieliśmy już w Czechach, w schronisku Jelenka. Zafundowaliśmy sobie tradycyjne czeskie danie - 'smažený sýr', a później lody. Po godzinnym odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę. Szczyt Śnieżki naszym oczom ukazał się po około trzydziestu minutach marszu. Od czeskiej strony jest zupełnie inny. Ale też piękny.

Po dłuższym odpoczynku na szczycie Śnieżki i z myślą, że koniec dzisiejszej wędrówki jest coraz bliżej, wyruszyliśmy w stronę schroniska na nocleg. Progi "Strzechy Akademickiej" przekroczyliśmy po dziesięciu godzinach wędrówki.

Drugiego dnia w drodze powrotnej, w okolicy miejscowości Przesieka kilkanaście minut spędziliśmy przy Wodospadzie Podgórnej. Wodospadzie, który prywatny przedsiębiorca chciał wykorzystać do budowy małej elektrowni wodnej. Na szczęście nie udało mu się zrealizować tych planów i nadal możemy sie cieszyć jego widokiem.

Przebieg trasy: Kowary - Przełęcz Okraj - Śnieżka - Wodospad Podgórnej - Przesieka

Szczegóły przebytej trasy:
  Kowary (465 m n.p.m.)
   →  Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.)  •      2:45h
   →  Sowia Przełęcz (1164 m n.p.m.)  •    0:55h
   →  Śnieżka (1602 m n.p.m.)  •    2:00h
   →  Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.)  •     1:05h
   →  Wodospad Podgórnej - Przesieka (573 m n.p.m.)  •     2:55h

Długość trasy: 30 km

Warto zobaczyć w okolicy:

Galeria zdjęć (23)

Na Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Przejście graniczne - Przełęcz OkrajNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Odpoczynek przy schronisku Jelenka w CzechachNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok na Śnieżkę od strony CzechNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Czeskie karkonoszeNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Do szczytu już niedalekoNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Do szczytu już niedalekoNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Budynek obserwatorium na ŚnieżceNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Schronisko Dom ŚląskiNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Jeszcze ostatnie spojrzenie na ŚnieżkęNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Teraz już tylko marsz w dół do schroniskaNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Na Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Schronisko Strzecha AkademickaNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Na Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Strzecha Akademicka po zachodzie słońcaNa Śnieżkę przez Przełęcz Okraj. Karpacz po zachodzie słońca

Komentarze (2)

Fajnie.

Andrzej ⋅ 

też tam przebiegnę

przebiegacz ⋅