Śnieżka przez Przełęcz Okraj

Wejście na Śnieżkę od strony Przełęczy Okraj miało miejsce podczas dwudniowej wyprawy ze znajomymi po Karkonoszach. Droga wycieczki częściowo prowadziła czeskimi szlakami. Mimo, że trasa nie jest trudna, ze względu na swoją długość jest trochę męcząca.

Wędrówkę rozpoczęliśmy w Kowarach o godzinie 9. Stamtąd kierowaliśmy się w stronę Czech. Granicę przekroczyliśmy na Przełęczy Okraj. Dłuższy postój mieliśmy już w Czechach, w schronisku Jelenka. Zafundowaliśmy sobie tradycyjne czeskie danie - 'smažený sýr', a później lody. Po godzinnym odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą drogę. Szczyt Śnieżki naszym oczom ukazał się po około trzydziestu minutach marszu. Od czeskiej strony jest zupełnie inny. Ale też piękny.

Po dłuższym odpoczynku na szczycie Śnieżki i z myślą, że koniec dzisiejszej wędrówki jest coraz bliżej, wyruszyliśmy w stronę schroniska na nocleg. Progi "Strzechy Akademickiej" przekroczyliśmy po dziesięciu godzinach wędrówki.

Drugiego dnia w drodze powrotnej, w okolicy miejscowości Przesieka kilkanaście minut spędziliśmy przy Wodospadzie Podgórnej. Wodospadzie, który prywatny przedsiębiorca chciał wykorzystać do budowy małej elektrowni wodnej. Na szczęście nie udało mu się zrealizować tych planów i nadal możemy sie cieszyć jego widokiem.

Przebieg trasy: Kowary - Przełęcz Okraj - Śnieżka - Wodospad Podgórnej - Przesieka

Szczegóły przebytej trasy:
  Kowary (465 m n.p.m.)
   →  Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.)  •      2:45h
   →  Sowia Przełęcz (1164 m n.p.m.)  •    0:55h
   →  Śnieżka (1602 m n.p.m.)  •    2:00h
   →  Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.)  •     1:05h
   →  Wodospad Podgórnej - Przesieka (573 m n.p.m.)  •     2:55h

Długość trasy: 30 km

Śnieżka przez Przełęcz Okraj. Przejście graniczne - Przełęcz OkrajŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Odpoczynek przy schronisku Jelenka w CzechachŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok na Śnieżkę od strony CzechŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Czeskie karkonoszeŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Do szczytu już niedalekoŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Do szczytu już niedalekoŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Budynek obserwatorium na ŚnieżceŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Widok ze ŚnieżkiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Schronisko Dom ŚląskiŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Jeszcze ostatnie spojrzenie na ŚnieżkęŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Teraz już tylko marsz w dół do schroniskaŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Śnieżka przez Przełęcz Okraj. Schronisko Strzecha AkademickaŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Śnieżka przez Przełęcz Okraj. Strzecha Akademicka po zachodzie słońcaŚnieżka przez Przełęcz Okraj. Karpacz po zachodzie słońca

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (2)

Fajnie.

Andrzej ⋅ 

też tam przebiegnę

przebiegacz ⋅