Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Ustępuje jedynie zamkowi w Malborku i Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. W zamku znajduje się około 400 pomieszczeń. Sam zamek leży w granicach administracyjnych Wałbrzycha moimo, że bliżej jest do Świebodzic. Nazwa Książ została nadana dopiero w 1947 roku. Wcześniej istniał pod wieloma innym nazwami, m.in. Frstenstein, Vorstinburg, Książno.

Zamek Książ został wybudowany w latach 1288-1292. Przez wieki zmieniał wiele razy swoich właścicieli. Podczas II wojny światowej był w rękach niemieckich, po wojnie stacjonowały w zamku wojska radzieckie. Tak więc po wojnie stan zamku Książ był tragiczny. Zdewastowany i ograbiony niszczał do połowy lat pięćdziesiątych, kiedy to zaopiekował się nim konserwator zabytków. Ale dopiero w roku 1974 rozpoczęły się w zamku prawdziwe prace remontowe.

Podczas II wojny światowej Niemcy w tajemnicy drążyli w okolicach zamku tunele. Zamek i okolice miały się stać ważnym miejscem dla Hitlerowców. Do dziś nie jest wyjaśnione co miało tu powstać. Sam zamek Książ, jak i okoliczne tereny skrywają do dziś wiele tajemnic, przez co są miejscem ciągłych badań i zainteresowania poszukiwaczy historii i tajemnic.

Dziś Zamek Książ to miejsce, które warto zobaczyć. Już samo jego usytuowanie na skalistym urwisku wśród naokoło rozciągających się terenów leśnych zachęca do przyjazdu. Obecnie w zamku funkcjonuje muzeum, restauracja i hotel. A w pobliżu znajduje się stadnina koni i palmiarnia.

Książ. Stół w Sali MaksymilianaKsiąż. Sala Maksymiliana z barokowym wystrojem zachowała się w niezmienionej formieKsiąż. Widok z okna zamkowego na tarasy przed zamkiemKsiąż. Restauracja zamkowaKsiąż. Tarasy Zamku KsiążKsiąż. Tarasy Zamku KsiążKsiąż. Tarasy Zamku KsiążKsiąż. Książ. Dziedziniec przed Zamkiem KsiążKsiąż. Widok na Zamek Książ z tarasu widokowegoKsiąż. Zamek Książ wśród okolicznych lasów

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (2)

Ale to dawne czasy, prawie osiemnaście lat temu. Choć planuję w tym lub przyszłym roku odwiedzić te strony

marcinkarpinski.pl ⋅ 

Byłeś u mnie i nie dałeś znać?

Marek ⋅