Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno zlokalizowany jest w Zagórzu Śląskim, na zboczu góry Choina. Dzieje zamku liczą ponad siedemset lat. Ze względu na swoje malownicze położenie nad Jeziorem Bystrzyckim, jak i stan zachowania, należy do najpiękniejszych budowli tego typu na Dolnym Śląsku.

Pierwsze historyczne dokumenty dotyczące warowni pochodzą z 1315 roku. Choć prawdopodobne jest, że istniał już wcześniej. Podczas długich lat swojego istnienia był rozbudowywany i przebudowywany. Często też zmieniał swoich właścicieli. W XVII wieku został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. Z roku na rok coraz bardziej popadał w ruinę. Dopiero w XIX wieku rozpoczęły się prace remontowe i zabezpieczające pozostałości zamku.

Pod zamek nie podjedziemy samochodem. Parkingi znajdziemy przy ulicy Głównej i Leśnej w Zagórzu Śląskim. Podejście nie jest wymagające. To utwardzona droga, która w dziesięć minut zaprowadzi nas pod mury warowni. Wejście na zamek jest płatne. Zwiedzanie możliwe z przewodnikiem. Podczas trasy zwiedzania zobaczymy m.in. budynek kaplicy, sień zamkową, salę tortur, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sale rycerską i myśliwską. Zwiedzanie zamku trwa około godziny czasu. Po wyjściu za mury zamku i zejściu około 150 metrów na południe, dojdziemy do niewielkiego balkonu z punktem widokowym.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jeden z tych zamków, który ma swój klimat i duszę. Pomimo, że z pierwotnej budowli nie zostało do dzisiejszych czasów wiele, warto go zobaczyć.

Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno. Grodno.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz