Kościół Pokoju pw. św. Trójcy w Świdnicy to jedna z największych drewnianych świątyń na świecie. Wspólnie z kościołem w Jaworze został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Świątynia należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Historia powstania kościoła związana jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej w XVII wieku i jej ustaleniami pokojowymi. Na mocy pokoju westfalskiego ewangelicy na terenach śląskich mogli wybudować trzy kościoły: w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Pierwszy z nich uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1758 roku. Świątynie w Jaworze i Świdnicy stoją po dzień dzisiejszy. Zgoda na budowę była jednak obwarowana kilkoma warunkami. Budowle nie mogły przypominać kościołów, tak więc musiały być pozbawione wieży oraz dzwonów. Mogły być wybudowane jedynie za murami miasta. Sama budowa miała trwać mniej niż rok, a użyte materiały nie mogły być trwałe. Do budowy wykorzystano jedynie drewno, piasek, słomę i glinę.
Kościół w Świdnicy powstał w 1657 roku. Ma 44 metry długości i 30 metrów szerokości. Może się w nim pomieścić 7500 osób, w tym 3000 siedząc. Do jego wnętrza prowadzi 27 drzwi. Świątynia posiada bogato zdobione barokowe wnętrze. Warto zwrócić szczególną uwagę na ołtarz i ambonę z XVIII wieku, epitafia, portrety mieszczan oraz szlacheckie herby, a także organy - jedne duże, drugie mniejsze nad ołtarzem. Uprzywilejowane rodziny posiadały w kościele własne loże. Najbardziej wystawną jest przeszklona loża Hochbergów. W Hali Chrztów na pierwszy plan wysuwa się chrzcielnica z 1661 roku, która należy do najstarszego wyposażenia kościoła. Świątynia otoczona jest wieloma wiekowymi drzewami. W otoczeniu świątyni odnajdziemy również plebanię, dzwonnicę z 1708 roku, dom dzwonnika, a także cmentarz z ozdobnymi nagrobkami.
- Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok z wyjątkiem Wielkiego Piątku, Wszystkich Świętych i Wigilii. Informacja o godzinach zwiedzania znajduje się na stronie internetowej kościoła.
- Zobaczenie wnętrza kościoła wiąże się z zakupem cegiełki na Fundusz Renowacji Kościoła.
- Zwiedzaniu towarzyszy głos lektora, który opowiada o kościele i jego historii.
Dodaj komentarz