Wycieczka górska z Międzygórza na szczyt Iglicznej. Wędrujemy klimatycznymi uliczkami Międzygórza. Odwiedzamy Ogród Bajek oraz schronisko na Iglicznej, a także Sanktuarium Maria Śnieżna. Na koniec zwiedzamy zaporę wodną w Międzygórzu i wchodzimy do Rezerwatu Wodospadu Wilczki.
Międzygórze to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Za sprawą malowniczego położenia i pięknie zdobionych, drewnianych domów nazywana jest „Małą Szwajcarią”. Idziemy ulicą Wojska Polskiego, a później ulicą Sanatoryjną. Przy skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Śląskich żółty szlak, którym idziemy, skręca w lewo. Zaczyna się las. Po około 20 minutach wchodzimy na polanę z kilkumetrowym krzyżem. Po kolejnych dziesięciu minutach dochodzimy do „Ogrodu Bajek”. Powstały po I wojnie światowej ogród, jest dużą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Na terenie o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych zgromadzono drewniane figurki znanych i lubianych postaci z bajek.
Podążając dalej żółtym szlakiem po pół godzinie marszu stajemy przed schroniskiem „Na Iglicznej” oraz położonym nieopodal Sanktuarium Maria Śnieżna. W świątyni z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”. Figurka pochodzi z 1750 roku. Jest ludową kopią Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Szczyt Iglicznej (845 m n.p.m.) znajduje się nieco wyżej. Aby do niego dojść, należy pójść w kierunku północnym oznaczoną leśną ścieżką.
Drogę zejściową ze szczytu Iglicznej pokonujemy zielonym szlakiem prowadzącym do Międzygórza. Po pięćdziesięciu minutach jesteśmy przy koronie zapory wodnej na potoku Wilczka. Wybudowana w latach 1905-1908 zapora przeciwpowodziowa ma 29 metrów wysokości i 108 metrów długości.
Kierując się ponownie do centrum Międzygórza dojdziemy do największej atrakcji przyrodniczej tej miejscowości. Wodospad Wilczki, bo o nim mowa, mierzy 22 metry wysokości i jest drugim pod tym względem wodospadem w polskich Sudetach (wyższy jest Wodospad Kamieńczyka koło Szklarskiej Poręby).
Dodaj komentarz