Podziemne Miasto Osówka

Podziemne miasto Osówka to część tajnego projektu III Rzeszy pod nazwą „Riese”. Znajduje się ono w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Do dziś nie ma pewności jakie funkcje miała pełnić budowla. Najbardziej prawdopodobne jest to, że miała tu powstać kwatera Hitlera wraz z obiektami dowództw wojskowych.

W 1943 roku Hitler na terenach III Rzeszy rozpoczyna budowę podziemnych obiektów. Na Dolnym Śląsku w Górach Sowich powstaje jeden z najbardziej spektakularnych z nich. Dziś wiemy, że projekt „Riese” (polskie tłumaczenie Olbrzym) miał składać się z kilku części. Należą do nich kompleksy: Jawornik, Gontowa, Soboń, Rzeczka, Osówka i Włodarz oraz zamek Książ wraz z podziemiami. Większość dokumentacji została zniszczona. Z dokumentów, które ocalały wynika, że obiekt miał pełnić funkcję centrum dowodzenia III Rzeszy z kwaterą Hitlera i obiektami dowództw wojskowych. Na inne, bardziej niesamowite sposoby wykorzystania budowanych podziemi nie ma dowodów.

Prace trwały od roku 1943 do ostatnich dni wojny. Na początku w budowie uczestniczyli pracownicy przymusowi i jeńcy wojenni. Jednak ze względu na wolny postęp prac w 1944 roku pieczę nad projektem przejęła organizacja Todt, a do prac zaczęto wykorzystywać więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Kompleks Osówka zlokalizowany jest na zboczu góry Osówka. Podziemne miasto składa się z trzech sztolni. Dwie z nich zostały udostępnione do zwiedzania. Cały obiekt to 1700 metrów korytarzy. Charakterystycznym miejscem podziemi jest wysoka hala z oryginalnymi drewnianymi szalunkami. Poza nią znajdziemy tu betonową wartownię, korytarze techniczne, niskie sztolnie i wielkie wyrobiska skalne.

  • Kompleks Osówka zlokalizowany jest w granicach miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim.
  • Najlepszy dojazd jest od miejscowości Sierpnica. Inne trasy pokazywane przez nawigację to wąskie leśne drogi, które dodatkowo są nieprzejezdne zimą.
  • Przy obiekcie dostępna jest duża ilość miejsc parkingowych.
  • Zwiedzanie kompleksu Osówka możliwe tylko z przewodnikiem. Czas zwiedzania około 60 minut.
  • Oprócz ciepłego ubioru (temperatura w okolicach 10°C) warto zabrać odpowiednie obuwie. W podziemiach jest wilgotno, a niektóre odcinki trasy są mokre i lekko błotniste.
Podziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach SowichPodziemne Miasto Osówka w Górach Sowich

Zobacz w pobliżu

Sztolnie Walimskie - Kompleks Riese "Rzeczka"

3 km

Wielka Sowa - szczyt z murowaną wieżą w Górach Sowich

5 km

Zamek Grodno – malowniczo położony zamek w Zagórzu Śląskim

9 km

Waligóra - wejście na najwyższy szczyt Gór Kamiennych ze schroniska PTTK Andrzejówka

10 km

Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda

12 km

Komentarze (1)

Byłem, potwierdzam. Znakomita wycieczka. Niesamowite wrażenia ze zwiedzania sztolni Osówka. Wielki szacunek dla ludzi, którzy poświęcili wiele czasu i własnej pasji do udostępnienia dla turystów tych podziemi. Pozdrawiam oprowadzających po Osówce. Rewelacyjni! Polecam noclegi u Państwa Przedworskich. Przemili gospodarze.

ArturNM67 ⋅