Kopalnia uranu w Kletnie

Kopalnia w Kletnie zlokalizowana była w Masywie Śnieżnika na północnym zboczu Żmijowca. Rudę uranu odkryto w 1948 roku w sztolniach, w których w średniowieczu wydobywano żelazo, miedź i srebro. Obecnie przy drodze Kletno – Sienna jest udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna jedna ze sztolni.

Prace przy wydobyciu uranu trwały w latach 1948-1953. Później po wyczerpaniu się jego zasobów do roku 1958 wydobywano fluoryt. Kopalnię tworzyło 20 sztolni i 3 szyby górnicze, a długość wydrążonych korytarzy sięgnęła 37 kilometrów. Pokonując kilkaset metrów podziemnych chodników poznajemy historie powstania kopalni, a także zapoznamy się z lokalnie występującymi minerałami.

  • Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa niecałą godzinę.
  • Temperatura pod ziemią wynosi poniżej 10 stopni Celsjusza.
  • Naprzeciwko wejścia do kopalni znajduje się parking dla samochodów.
  • Ze względu na ograniczona ilość osób zwiedzających bilety warto kupić wcześniej przez stronę internetową.
Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie. Kopalnia uranu w Kletnie.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz