Zamek Karpień

Zamek Karpień to zrujnowany średniowieczny zamek w okolicach Lądka-Zdroju. Zamek znajduje się na szczycie Karpniaka w Górach Złotych. Mimo, że zachowały się jedynie przyziemne fragmenty murów, warto będąc w okolicy poświęcić trochę czasu na jego zobaczenie.

Nie jest znana dokładna data powstania zamku. Niektóre źródła mówią, że powstał przed rokiem 1200. Znajdował się na szlaku handlowym, którym przewożono sól z Wieliczki do Pragi. Był także centrum małego państewka, złożonego z Lądka-Zdroju i okolicznych wiosek. Zniszczony został prawdopodobnie w XV wieku podczas wojen husyckich. W dalszych latach to, co po nim pozostało, okoliczni mieszkańcy wykorzystali jako budulec.

Zamek Karpień miałem okazję zobaczyć podczas wędrówki Ziemią Kłodzką, kiedy to m.in. zdobyłem Śnieżnik. Zamek ten znajduje się na trasie dwóch szlaków: z Przełęczy Gierałtowskiej do Przełęczy Lądeckiej oraz z Lądka-Zdroju do Starego Gierałtowa  . Ostatnio pojawiły się informacje, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej chce odbudować ruiny zamku Karpień.

Karpień. Karpień. Karpień.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz