Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Zamek w Uniejowie obok pobliskich term jest główną atrakcją miasta. Położony jest na lewym brzegu Warty i należy do jednej z najlepiej zachowanych budowli obronnych na terenie województwa łódzkiego. Od powstania, aż do końca XVIII wieku był siedzibą władzy biskupiej.

Historia zamku w Uniejowie sięga XIV wieku. Pierwotnie średniowieczna budowla otoczona była 10-metrowym murem i fosą. Po pożarze w XVI wieku zamek został przebudowany. Nabrał cech renesansowych. Podczas potopu szwedzkiego, jak większość tego typu budowli, został splądrowany. W XIX wieku trafił w ręce estońskiego generała Karola Wilhelma Tolla. Jego syn Aleksander podjął się remontu budowli. Po 1918 roku, gdy zamek przejęli Polacy funkcjonowało w nim gimnazjum oraz pensjonat. Podczas II wojny światowej zamek został poważnie zniszczony. Był wykorzystywany jako magazyn zboża i nawozów. W latach 60. XX wieku przeszedł remont i został zaadoptowany na archiwum. Od 1995 roku zamek użytkowany jest przez Radę Naczelną Zrzeszenia Studentów Polskich. Obecnie w pomieszczeniach zamkowych mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko w niewielkim zakresie. Wejście na dziedziniec i do parku zamkowego dostępne jest bez opłat. Istnieje możliwość płatnego wejścia na basztę.

Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz