Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Zamek w Uniejowie obok pobliskich term jest główną atrakcją miasta. Położony jest na lewym brzegu Warty i należy do jednej z najlepiej zachowanych budowli obronnych na terenie województwa łódzkiego. Od powstania, aż do końca XVIII wieku był siedzibą władzy biskupiej.

Historia zamku w Uniejowie sięga XIV wieku. Pierwotnie średniowieczna budowla otoczona była 10-metrowym murem i fosą. Po pożarze w XVI wieku zamek został przebudowany. Nabrał cech renesansowych. Podczas potopu szwedzkiego, jak większość tego typu budowli, został splądrowany. W XIX wieku trafił w ręce estońskiego generała Karola Wilhelma Tolla. Jego syn Aleksander podjął się remontu budowli. Po 1918 roku, gdy zamek przejęli Polacy funkcjonowało w nim gimnazjum oraz pensjonat. Podczas II wojny światowej zamek został poważnie zniszczony. Był wykorzystywany jako magazyn zboża i nawozów. W latach 60. XX wieku przeszedł remont i został zaadoptowany na archiwum. Od 1995 roku zamek użytkowany jest przez Radę Naczelną Zrzeszenia Studentów Polskich. Obecnie w pomieszczeniach zamkowych mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko w niewielkim zakresie. Wejście na dziedziniec i do parku zamkowego dostępne jest bez opłat. Istnieje możliwość płatnego wejścia na basztę.

Warto zobaczyć w okolicy:

Galeria zdjęć (17)

Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów. Uniejów.

Komentarze (0)