Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to druga co do wielkości, po Chochołowskiej dolina w polskich Tatrach. Jej długość to około 9 km, a powierzchnia 35 km2. Prowadzi od podnóża Tatr, aż po ich grzbiet. Płynie nią Potok Kościeliski.

Wędrówkę Doliną Kościeliską rozpoczynamy w Kirach. Kierujemy się zielonym szlakiem na południe. Jedną z niewątpliwych atrakcji doliny są licznie występujące w tym miejscu jaskinie (dotychczas odkryto około 450). Cztery z nich są udostępnione do zwiedzania. Są to jaskinie: Mroźna, Mylna, Raptawicka i Smocza Jama. Jaskinia Mroźna to jedyna jaskinia w polskich Tatrach posiadająca sztuczne oświetlenie. Aby ją zobaczyć należy wejść na odchodzący u wylotu polany Stare Kościeliska czarny szlak. Zwiedzanie jaskini jest odpłatne.

Po wyjściu z jaskini czeka nas zejście na główny zielony szlak. Idąc wzdłuż Potoku Kościeliskiego po około 20 minutach marszu, dojdziemy do odchodzącego w lewo żółtego szlaku. Szlak ten prowadzi przez wartą zobaczenia dolinkę Wąwóz Kraków - nazwaną tak, ze względu na podobieństwo jej skalnych ścian do miejskich kamienic. Wędrując dnem wąwozu dochodzimy do miejsca, z którego możemy zawrócić lub kontynuować wędrówkę jednokierunkowym już szlakiem w kierunku jaskini zwanej Smoczą Jamą. Dalej szlak pokonujemy wykorzystując metalową drobinkę i łańcuchy. Przejście przez jaskinię również zabezpieczone jest łańcuchami, a dodatkową trudnością są panujące w niej ciemności (warto posiadać ze sobą latarkę). Jaskinię można ominąć z lewej strony wspinając się po skalnej ścianie, która również ubezpieczona jest łańcuchami. Po wyjściu ze Smoczej Jamy schodzimy ponownie na zielony szlak. Do Jaskini Raptawickiej dojdziemy kierując się umocnionym łańcuchami szlakiem czarnym. Na dno jaskini zejdziemy stalową drabinką. Gdy wyjdziemy z jaskini, zejście na zielony szlak odbywa się tą samą drogą lub czerwonym szlakiem przez Jaskinię Mylną. Podążając dalej na południe zielonym szlakiem, po około pół godziny dojdziemy do Schroniska Ornak.

Przejście Doliny Kościeliskiej nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Właściwie można powiedzieć, że to taki dłuższy spacer. Jednak, gdy chcemy po drodze zwiedzić jaskinie, należy mieć na uwadze, że podejścia są dość strome i wymagają większych umiejętności. Wybierając się w te rejony Tatr warto wiedzieć, że jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Jednak walory jakie posiada Dolina Kościeliska nie pozwalają, aby jej nie zobaczyć.

Trasa: Kiry - Jaskinia Mroźna - Wąwóz Kraków - Smocza Jama - Jaskinia Raptawicka - Schronisko Ornak - Kiry

Całkowity czas wędrówki: 5:20 h

Galeria zdjęć (23)

Bryczka w Dolinie KościeliskiejPodejście do Jaskini MroźnejWnętrze Jaskini MroźnejWnętrze Jaskini MroźnejZejście z Jaskini Mroźnej do Doliny KościeliskiejZielony szlak w Dolinie KościeliskiejPotok KościeliskiPotok KościeliskiPolana PisanaWidok na okoliczne góry z Polany PisanejPotok KościeliskiWejście do Wąwozu KrakówWąwóz KrakówWyjście ze Smoczej JamyJaskinia RaptawickaWnętrze Jaskini RaptawickiejSzlak prowadzący do Jaskini RaptawickiejSchronisko PTTK na Hali OrnakWidok ze Schroniska Ornak

Komentarze (0)