Zamek w Czorsztynie

Nad Jeziorem Czorsztyńskim, na jego północnym brzegu znajdują się malowniczo położone ruiny gotyckiego zamku. Zamek Czorsztyn, bo o nim mowa to średniowieczna warownia powstała w XIV wieku. Razem z leżącym po drugiej stronie jeziora zamkiem w Niedzicy tworzą ciekawą atrakcję województwa małopolskiego.

Dzieje zamku związane są z księżną krakowską św. Kingą. Za sprawą Kazimierza Wielkiego nastąpiła rozbudowa zamku. Ze względu na położenie był jedną z ważniejszych budowli w kraju. Na zamku przebywał m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk i Jadwiga Andegaweńska. W późniejszych latach zamek poddawany był kolejnym rozbudowom. Upadek zamku zapoczątkowały najazdy wojsk kozackich w pierwszej połowie XVIII wieku. Obecnie zamek jako ruina udostępniony jest do zwiedzania.

Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn. Czorsztyn.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz