Grunwald

Grunwald to miejsce, które w świadomości Polaków kojarzy się z jedną z największych średniowiecznych bitew. W lipcu 1410 roku na polach pod Grunwaldem starły się siły zakonu krzyżackiego z wojskami polsko-litewskimi.

Wieś Grunwald leży w powiecie ostródzkim, w województwie warmińsko-mazurskim. Miejsce pola bitwy rozciągało się w trójkącie pomiędzy miejscowościami: Stębark, Ulnowo i Łodwigowo. Skład i liczebność wojsk biorących udział w bitwie do dnia dzisiejszego jest przedmiotem sporów wśród historyków. Przyjmuje się, że siły krzyżackie liczyły 15-20 tyś., wojska polskie 20 tyś., a litewskie 10 tyś. żołnierzy. Rycerstwo polskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły zorganizowane było w 50 chorągwi. Wojska dowodzone przez księcia Witolda tworzyły 40 chorągwi, natomiast siły krzyżackie liczyły 51 chorągwi. Bitwa trwała ponad sześć godzin. Zakończyła się całkowitą klęską Krzyżaków. Zdobyte zostały wszystkie krzyżackie chorągwie. Śmierć ponieśli prawie wszyscy wyżsi urzędnicy zakonu, wraz z wielkim mistrzem.

W 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Pomnik składa się z trzech obiektów: obelisku w postaci dwóch bloków granitowych z wyrytymi twarzami dwóch słowiańskich wojów, jedenastu 30-metrowych masztów z umieszczonymi na nich znakami chorągwi rycerstwa biorącego udział w bitwie oraz budynku amfiteatru z pomieszczeniami muzeum.

Kilkaset metrów od amfiteatru w kierunku południowo-zachodnim znajdują się ruiny kaplicy pobitewnej, która została wzniesiona przez Krzyżaków w 1411 roku. Są one jedynym namacalnym śladem, stoczonej tu przed ponad sześciuset laty bitwy.

W 2010 roku pole bitwy pod Grunwaldem zostało uznane za miejsce o szczególnej wartości historycznej i trafiło na listę pomników historii. Co roku w lipcu odbywa się tu inscenizacja bitwy, w której biorą udział tysiące rekonstruktorów oraz miłośników średniowiecza z całego świata. We wrześniu 2022 roku został oddany do użytku nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

  • Przed pawilonem recepcyjnym znajduje się płatny parking.
  • Aby wejść na teren pola bitwy i do muzeum należy zakupić bilet. W wyznaczonych godzinach istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem (należy zakupić droższy bilet).
  • Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około półtorej godziny. Zostaniemy zaprowadzeni do ruin kaplicy pobitewnej, na Wzgórze Pomnikowe oraz oprowadzeni po muzeum.
Ruiny kaplicy pobitewnej z 1411 rokuRuiny kaplicy pobitewnej z 1411 rokuRuiny kaplicy pobitewnej z 1411 rokuRuiny kaplicy pobitewnej z 1411 roku - chrzcielnicaGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewPanorama pola bitwy pod GrunwaldemGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewAmfiteatr na polach GrunwalduGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewMuzeum Bitwy pod GrunwaldemMuzeum Bitwy pod GrunwaldemMuzeum Bitwy pod GrunwaldemPomnik Zwycięstwa GrunwaldzkiegoGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewPomnik Zwycięstwa GrunwaldzkiegoGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitewGrunwald - miejsce jednej z największych średniowiecznych bitew

Dodaj komentarz