Fajna Ryba

Fajna Ryba to wzniesienie leżące w województwie łódzkim, w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Jego wysokość wynosi 347 m n.p.m. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich.

Kilkanaście kilometrów od Przedborza, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Góry Mokre położone jest, górujące nad okolicą wzniesienie o oryginalnej nazwie Fajna Ryba. Skąd taka nazwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni mówią, że kiedyś u podnóża wzniesienia została złowiona niezwykle szlachetna ryba, inni że góra swoim kształtem przypomina rybę. Mi najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, iż w przeszłości właścicielem góry był pewien Żyd, który nazywał się Fajne Ryba. Mało kto wie, że Fajna Ryba to najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim. Trzeba podkreślić słowo "naturalne", gdyż najwyższym jest sztucznie usypane zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" - Góra Kamieńska, które jest o 39 metrów wyższe (386 m n.p.m.).

Wejście na szczyt rozpoczęliśmy zielonym szlakiem we wsi Góry Suche. Wieś leży u podnóża góry, wiec do pokonania pozostaje jedynie samo podejście. Mimo, że góra nie jest wysoka, to podejście jest dość strome. Jednak po kilku minutach jesteśmy już na górze. Po skręceniu w prawo i przejściu kilkuset metrów możemy zobaczyć lekkie kilkumetrowe przewyższenie, które według mapy jest szczytem. Sam szczyt nie leży przy szlaku, trzeba kilka metrów zejść w prawo. Szczyt jak i całe wzniesienie porośnięte jest lasem, tak więc oglądanie widoków nie jest możliwe. Idąc od punktu wejścia na górę kilkaset metrów w lewo żółtym szlakiem (choć na mojej mapie szlak ten ma kolor czerwony) dojdziemy do niewielkiej polany, z której można zobaczyć tereny położone na wschód od Fajnej Ryby.

Trasa: Góry Suche - Fajna Ryba - Góry Suche

Szczegóły trasy:
  • Góry Suche (260 m n.p.m.)  →  Fajna Ryba (347 m n.p.m.)       0:15 h
  • Fajna Ryba  →  Góry Suche (260 m n.p.m.)       0:15 h

Czas wejścia na szczyt: 0:15 h

Pokonana odległość: 1.5 km

Różnica wzniesień: 70 m

Galeria zdjęć (16)

Widok na Fajną Rybę z drogi do Gór MokrychPoczątkowy odcinek szlaku za wsią Góry SucheRozpoczyna się podejście na grzbiet Pasma Przedborsko-MałogoskiegoZielony szlak i dość strome podejścieKońcowy odcinek podejścia na Fajną RybęDroga grzbietem Pasma Przedborsko-MałogoskiegoMrowisko przed szczytem Fajnej RybyA to szczyt Fajnej RybyNiewielka polana - po śladach widać, że wykorzystywana jest do spotkań przy ogniskuWidok z Fajnej Ryby na Góry MokreWidok z Fajnej Ryby na okolicęGóry Świętokrzyskie z Fajnej RybyGóry Mokre z góry... w oddali szkoła i kościółDrogę w dół trzeba pokonać powoli i ostrożnieCiężkie chmury nad Fajna RybąPanorama z Fajnej Ryby

Komentarze (7)

Dzisiaj dowiedziałem się o wzgórzu o nieco dziwnej nazwie, Fajna Ryba, jak można wywnioskować na podstawie komentarzy, z rybą nie ma nic wspólnego, ale nazwa po prostu oryginał.

MAG ⋅ 

Przestrzegam, przed lekceważeniem góry.

kabans ⋅ 

Przygotować si e na krwawienie po przejściu przez krzczyska - turystas

turysta ⋅ 

Żyd nazywał się Wajnryb, to do chwili obecnej spotykane nazwisko żydowskie. W tych okolicach mieszkało dawniej bardzo dużo Żydów, m.in. w Przedborzu, czy też we wsi Mojżeszów, leżącej blisko góry. Góra Wajnryba z czasem została przechrzczona na Góra Fajna Ryba.

Ron ⋅ 

Zaliczyłem ją w kwietniu przy pieknie kwitnących krzewach tarniny oraz kwiatach pierwiosnka lekarskiego w dolinkach, z rowerem na plecach. Podejście mimo niewielkiej wysokości względnej robi wrażenie. Cały masyw kapitalnie prezentuje się z drogi do Gór Suchych. Moje skojarzenie to takie mini Tatry, na samym dole niskie górki z wcinającymi się weń dolinkami, powyżej główny grzbiet Fajnej Ryby. Ekstra górka. Sąsiednia Góra Kozłowa z resztą również bardzo fajna.

michał ⋅ 

Była ostatnia w mojej Koronie. Był to piękny jesienny dzień ub. roku. Trochę się trzeba namęczyć by odnaleźć szczyt. Problem w tym, że to nie jest najwyższy szczyt Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Przy zastosowaniu podziału prof. Kondrackiego wg. którego Pasmo ciągnie się od doliny Pilicy w ok. Przedborza po dolinę Łososiny i Białej Nidy za Małogoszczą. W tej sytuacji najwyższą jest góra Sabianów (352,6 m) 1-1,5 km na pd.-zach od Małogoszcza. Na wszelki wypadek też się wdrapałem. Dobrze, że miałem samochód.

marek ⋅ 

DURZO PRZYRODY

ADA ⋅