Fajna Ryba - Pasmo Przedborsko-Małogoskie

Fajna Ryba to wzniesienie leżące w województwie łódzkim, w Paśmie Przedborsko-Małogoskim. Jego wysokość wynosi 347 m n.p.m. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich.

Kilkanaście kilometrów od Przedborza, w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Góry Mokre położone jest, górujące nad okolicą wzniesienie o oryginalnej nazwie Fajna Ryba. Skąd taka nazwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni mówią, że kiedyś u podnóża wzniesienia została złowiona niezwykle szlachetna ryba, inni że góra swoim kształtem przypomina rybę. Mi najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, iż w przeszłości właścicielem góry był pewien Żyd, który nazywał się Fajne Ryba. Mało kto wie, że Fajna Ryba to najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim. Trzeba podkreślić słowo "naturalne", gdyż najwyższym jest sztucznie usypane zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" - Góra Kamieńska, które jest o 39 metrów wyższe (386 m n.p.m.).

Wejście na szczyt rozpoczęliśmy zielonym szlakiem we wsi Góry Suche. Wieś leży u podnóża góry, wiec do pokonania pozostaje jedynie samo podejście. Mimo, że góra nie jest wysoka, to podejście jest dość strome. Jednak po kilku minutach jesteśmy już na górze. Po skręceniu w prawo i przejściu kilkuset metrów możemy zobaczyć lekkie kilkumetrowe przewyższenie, które według mapy jest szczytem. Sam szczyt nie leży przy szlaku, trzeba kilka metrów zejść w prawo. Szczyt jak i całe wzniesienie porośnięte jest lasem, tak więc oglądanie widoków nie jest możliwe. Idąc od punktu wejścia na górę kilkaset metrów w lewo żółtym szlakiem (choć na mojej mapie szlak ten ma kolor czerwony) dojdziemy do niewielkiej polany, z której można zobaczyć tereny położone na wschód od Fajnej Ryby.

Przebieg trasy: Góry Suche - Fajna Ryba - Góry Suche

Szczegóły przebytej trasy:
    Góry Suche (260 m n.p.m.)
     →  Fajna Ryba (347 m n.p.m.)  •     0:15h
     →  Góry Suche (260 m n.p.m.)  •     0:15h

Długość trasy: 2.8 km

Różnica wysokości: 70 m

Fajna Ryba. Widok na Fajną Rybę z drogi do Gór MokrychFajna Ryba. Początkowy odcinek szlaku za wsią Góry SucheFajna Ryba. Rozpoczyna się podejście na grzbiet Pasma Przedborsko-MałogoskiegoFajna Ryba. Zielony szlak i dość strome podejścieFajna Ryba. Końcowy odcinek podejścia na Fajną RybęFajna Ryba. Droga grzbietem Pasma Przedborsko-MałogoskiegoFajna Ryba. Mrowisko przed szczytem Fajnej RybyFajna Ryba. A to szczyt Fajnej RybyFajna Ryba. Niewielka polana - po śladach widać, że wykorzystywana jest do spotkań przy ogniskuFajna Ryba. Widok z Fajnej Ryby na Góry MokreFajna Ryba. Widok z Fajnej Ryby na okolicęFajna Ryba. Góry Świętokrzyskie z Fajnej RybyFajna Ryba. Góry Mokre z góry... w oddali szkoła i kościółFajna Ryba. Drogę w dół trzeba pokonać powoli i ostrożnieFajna Ryba. Ciężkie chmury nad Fajna RybąFajna Ryba. Panorama z Fajnej Ryby

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (7)

Dzisiaj dowiedziałem się o wzgórzu o nieco dziwnej nazwie, Fajna Ryba, jak można wywnioskować na podstawie komentarzy, z rybą nie ma nic wspólnego, ale nazwa po prostu oryginał.

MAG ⋅ 

Przestrzegam, przed lekceważeniem góry.

kabans ⋅ 

Przygotować si e na krwawienie po przejściu przez krzczyska - turystas

turysta ⋅ 

Żyd nazywał się Wajnryb, to do chwili obecnej spotykane nazwisko żydowskie. W tych okolicach mieszkało dawniej bardzo dużo Żydów, m.in. w Przedborzu, czy też we wsi Mojżeszów, leżącej blisko góry. Góra Wajnryba z czasem została przechrzczona na Góra Fajna Ryba.

Ron ⋅ 

Zaliczyłem ją w kwietniu przy pieknie kwitnących krzewach tarniny oraz kwiatach pierwiosnka lekarskiego w dolinkach, z rowerem na plecach. Podejście mimo niewielkiej wysokości względnej robi wrażenie. Cały masyw kapitalnie prezentuje się z drogi do Gór Suchych. Moje skojarzenie to takie mini Tatry, na samym dole niskie górki z wcinającymi się weń dolinkami, powyżej główny grzbiet Fajnej Ryby. Ekstra górka. Sąsiednia Góra Kozłowa z resztą również bardzo fajna.

michał ⋅ 

Była ostatnia w mojej Koronie. Był to piękny jesienny dzień ub. roku. Trochę się trzeba namęczyć by odnaleźć szczyt. Problem w tym, że to nie jest najwyższy szczyt Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Przy zastosowaniu podziału prof. Kondrackiego wg. którego Pasmo ciągnie się od doliny Pilicy w ok. Przedborza po dolinę Łososiny i Białej Nidy za Małogoszczą. W tej sytuacji najwyższą jest góra Sabianów (352,6 m) 1-1,5 km na pd.-zach od Małogoszcza. Na wszelki wypadek też się wdrapałem. Dobrze, że miałem samochód.

marek ⋅ 

DURZO PRZYRODY

ADA ⋅