Zamek w Majkowicach

Majkowice to mała wioska leżąca w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Ręczno. Jadąc od strony Przedborza należy skręcić w prawo we wsi Zbyłowice i po przejechaniu około 2 km powinniśmy ujrzeć ruiny zamku.

Zamek w Majkowicach powstał prawdopodobnie w XVI wieku, a jego fundatorem była rodzina Majkowskich–Nagodziców. Najprawdopodobniej powstał on na miejscu lub w pobliżu wcześniej istniejącego zamku, którego ruiny posłużyły do budowy nowej twierdzy obronnej. W do dziś zachowanej baszcie możemy zauważyć otwory strzelnicze, które jak uważają niektórzy historycy służyły jedynie jako dekoracja. Zamek nie pełnił raczej funkcji obronnej ani bojowej. W XVIII wieku na tych terenach przebywali Szwedzi, którym to przypisuje się zniszczenia zamku. Podczas II wojny światowej resztki murów Niemcy wykorzystali podczas budowy linii obronnej na Pilicy.

Obecnie zamek znajduje się na terenie prywatnym i jest w stanie ruiny. W jego pobliżu znajduje się tabliczka z informacją, że zwiedzanie należy uzgodnić z właścicielem. Problemem jest tylko to, że nie wiadomo jak dotrzeć do owego właściciela. Teren nie jest ogrodzony, więc bez problemu można podejść do ruin i obejrzeć je z bliska. Najlepiej zachowała się baszta oraz fragmenty ścian. Jeśli będziemy uważnie patrzeć pod nogi możemy dostrzec między krzakami również część podpiwniczenia. Zamek stoi na niewielkim wzniesieniu i o ile wejście na wzgórek nie robi problemu to przedzieranie się przez zarośla, pokrzywy i jeżyny stanowi mały problem. Ruiny zamku w Majkowicach obecnie są pod „rządami” bocianów, które bardzo upodobały sobie to miejsce, o czym świadczy ogromne gniazdo zbudowane na szczycie jednej ze ścian.

Majkowice. Ruiny zamku w MajkowicachMajkowice. Widok na ruiny zamku w Majkowicach od strony drogi Majkowice. Majkowice. Majkowice. Bocianie gniazdo na jednej ze ścian zamku w Majkowicach

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz