Bąkowa Góra

Bąkowa Góra to wieś leżąca w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Ręczno. Jadąc od strony Przedborza położonego 7 km od wsi, po wjechaniu do Bąkowej Góry, należy skręcić w lewo, w drogę na Kalinki. Po przejechaniu około 600 metrów zobaczymy parking, na przeciw którego znajdują się ruiny. Nie są one widoczne z drogi, gdyż otoczone są drzewami.

Zamek w Bąkowej Górze został zbudowany w XV wieku przez Zbigniewa Bąka, herbu Zadora, syna Zbigniewa Bąka seniora, który był jednym z najbardziej zaufanych rycerzy króla Jagiełły. Po śmierci Zbigniewa zamek przechodził z rąk do rąk. Był w posiadaniu Łaskich, Małachowskich a jako ostatni rezydowali w nim Potoccy. To właśnie tym ostatnim przypisuje się to, że przyczynili się do tego, że zamek zaczął popadać w ruinę. Starali się oni odszukać zamkowe lochy, w których to miały być zgromadzone skarby. Skarbów nie udało się odnaleźć, a same poszukiwania nadwyrężyły słabe już wówczas mury. Od tego czasu zamek zaczął popadać w ruinę. Ruiny w Bąkowej Górze przyjęło nazywać się zamkiem, jednak wielu historyków uważa, że należy je zakwalifikować do dworów obronnych.

Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych. Na jego teren można wejść po uzgodnieniu z właścicielem. Wygląda to tak, że po wjechaniu na parking dokonuje się niewielkiej opłaty, która to upoważnia do podejścia pod zamek. Piszę podejścia, bo niestety na sam zamek nie można wejść. Można jedynie obejść go dookoła i zajrzeć przez kratę do jego wnętrza. Na terenie przyległym do zamku znajduje się dwór z XVII wieku, który został wpisany na listę zabytków. Kiedyś można było do niego wejść. Zgromadzone były tam dworskie przedmioty życia codziennego, obecnie dworek pozostaje zamknięty.

Będąc w Bąkowej Górze zachęcam do spaceru drogą znajdującą się za ruinami. Przechodzi się wówczas koło Kościoła Świętej Trójcy, do którego również warto zajrzeć. Zbudowany został w XV – XVII wieku i znajduje się na liście zabytków Polski. Idąc dalej dochodzimy do miejsca, z którego roztacza się piękny widok na pagórkowate tereny, a stare wierzby rosnące wzdłuż drogi dodają uroku temu miejscu.

Galeria zdjęć (9)

Ruiny zamku w Bąkowej GórzeRuiny zamku w Bąkowej GórzeRuiny zamku w Bąkowej GórzeDwór z XVII wieku w Bąkowej GórzeKościół Świętej Trójcy w Bąkowej GórzeWidok z Bąkowej Góry - w oddali PrzedbórzPanorama z Bąkowej GóryPanorama z Bąkowej Góry

Komentarze (0)