Bąkowa Góra to wieś leżąca w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Ręczno. Jadąc od strony Przedborza położonego 7 km od wsi, po wjechaniu do Bąkowej Góry, należy skręcić w lewo, w drogę na Kalinki. Po przejechaniu około 600 metrów zobaczymy parking, na przeciw którego znajdują się ruiny. Nie są one widoczne z drogi, gdyż otoczone są drzewami.
Dwór obronny w Bąkowej Górze został zbudowany w XV wieku przez Zbigniewa Bąka, herbu Zadora, syna Zbigniewa Bąka seniora, który był jednym z najbardziej zaufanych rycerzy króla Jagiełły. Po śmierci Zbigniewa obiekt przechodził z rąk do rąk. Był w posiadaniu Łaskich, Małachowskich a jako ostatni rezydowali w nim Potoccy. To właśnie tym ostatnim przypisuje się to, że przyczynili się do tego, że dwór zaczął popadać w ruinę. Starali się oni odszukać lochy, w których to miały być zgromadzone skarby. Skarbów nie udało się odnaleźć, a same poszukiwania nadwyrężyły słabe już wówczas mury. Od tego czasu obiekt zaczął popadać w ruinę. Ruiny w Bąkowej Górze często nazywane są zamkiem, jednak według historyków należy je zakwalifikować do dworów obronnych.
Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych. Na jego teren można wejść po uzgodnieniu z właścicielem. Wygląda to tak, że po wjechaniu na parking dokonuje się niewielkiej opłaty, która to upoważnia do podejścia pod pozostałości murów. Piszę podejścia, bo niestety do środka nie można wejść. Można jedynie obejść je dookoła i zajrzeć przez kratę do wnętrza. Na terenie przyległym do ruin znajduje się murowany dwór z XVII wieku, który został wpisany na listę zabytków. Kiedyś można było do niego wejść. Zgromadzone były tam dworskie przedmioty życia codziennego, obecnie dworek pozostaje zamknięty.
Będąc w Bąkowej Górze zachęcam do spaceru drogą znajdującą się za ruinami. Przechodzi się wówczas koło Kościoła Świętej Trójcy, do którego również warto zajrzeć. Zbudowany został w XV – XVII wieku i znajduje się na liście zabytków Polski. Idąc dalej dochodzimy do miejsca, z którego roztacza się piękny widok na pagórkowate tereny, a stare wierzby rosnące wzdłuż drogi dodają uroku temu miejscu.
Dodaj komentarz