Zamek Rabsztyn

W odległości niecałych trzech kilometrów od Olkusza we wsi Rabsztyn znajdują się ruiny zamku będącego jednym z "Orlich Gniazd". Zamek powstał w XIII wieku. Obecnie, po częściowej odbudowie warownia jest udostępniona do zwiedzania.

Najstarsza część zamku na szczycie skały pochodzi z połowy XIII wieku. W XIV wieku istniejący zamek górny powiększył się o położone niżej zabudowania mieszkalne, dziedziniec i bramę. Przełom XIV i XV wieku przynosi koleją rozbudowę i powstanie zamku dolnego. Ostateczny kształt zamku uformował się na początki wieku XVI. Powstał wtedy renesansowy pałac z około 40 pokojami, którego mury dotrwały do naszych czasów.

Zamek Rabsztyn na przestrzeni wieków swojego istnienia był świadkiem wielu wydarzeń. W 1675 roku, jak wiele innych zamków został zniszczony przez Szwedów. Mimo, że został częściowo odbudowany, nie powstrzymało to jego upadku. Na początku XVIII wieku został opuszczony.

W 1990 roku zamek stał się własnością gminy Olkusz. Od tego czasu przez kolejne lata trwa częściowa odbudowa ruin i ich zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem. Zrekonstruowana została część murów zamku górnego i wieży, na której powstał taras widokowy. Obecnie budowla udostępniona jest zwiedzającym.

Przy drodze prowadzącej do zamku znajduje się drewniany dom z 1862 roku, w którym to urodził się Antoni Kocjan. Był on jednym z najwybitniejszych konstruktorów szybowców. W latach trzydziestych XX wieku na 1400 szybowców zbudowanych w Polsce, połowa z nich była jego konstrukcji. Antoni Kocjan urodził się w Olkuszu. Jego rodzinny dom został rozebrany i przeniesiony w okolice zamku w Rabsztynie. Obecnie w "Chacie Kocjana" znajduje się ekspozycja poświęcona wybitnemu konstruktorowi oraz wystawa etnograficzna, w skład której wchodzą przedmioty z początku XX wieku.

  • Wstęp na zamek jest płatny.
  • Zwiedzanie Chaty Kocjana jest w cenie biletu do zamku.
  • Od parkingu przy głównej drodze (płatnego) do zamku jest około 500 metrów.

Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn. Rabsztyn.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz