Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to obszar lotnych piasków znajdujący się pomiędzy Krakowem a Częstochową, w okolicy miasta Olkusz. Należy do jednej z ciekawszych atrakcji województwa małopolskiego.

Pustynia Błędowska jest największą pustynią w Polsce. Ma powierzchnię około 33 km² i zajmuje obszar długi na prawie 10 km i szeroki na 4 km. Składa się z dwóch części: mniejszej północnej - płaskiej oraz większej - południowej o bardziej wydmowym krajobrazie. Obie części przedzielone są doliną Białej Przemszy.

Powstanie pustyni związane jest z działalnością człowieka. Teren ten wcześniej porastały lasy. W XIII wieku w okolicy Olkusza rozwinęło się górnictwo rud ołowiu i srebra. Do budowy sztolni jak i opalania pieców hutniczych potrzebne były duże ilości drewna. W wyniku tego zaczęto wycinać okoliczne lasy. Pozbawiona drzew ziemia odsłoniła zalegające głębiej polodowcowe piaski, przyczyniając się do pojawienia się procesów przyrodniczych charakterystycznych dla pustyni. Obecnie widzimy tylko część obszaru ówczesnej pustyni. W czasach swojej świetności zajmowała około 150 km².

Nazwę pustyni „Błędowskiej” wprowadził w 1889 roku Wacław Nałkowski - ojciec Zofii Nałkowskiej, geograf, publicysta i działacz społeczny. Określenie było metaforą zjawisk mających miejsce na tym terenie. W czasie II wojny światowej Pustynia Błędowska była poligonem doświadczalnym lotnictwa Luftwaffe, a także miejscem, gdzie testowano nowe rodzaje bomb. Obecnie północna cześć pustyni służy wojsku jako miejsce szkolenia skoczków spadochronowych.

Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej warto rozpocząć od jednego z punktów widokowych zlokalizowanych na wzgórzach wokół pustyni. Pierwsze z nich to Wzgórze Czubatka w miejscowości Klucze. Na miejscu znajduje się duży parking, taras widokowy i altanka. Z tego miejsca mamy widok na południową część pustyni. Drugie wzgórze to Dąbrówka z widokiem na północną część piasków. Wzgórze znajduje się w miejscowości Chechło. W 2018 roku powstał taras widokowy „Róża Wiatrów”. Jest to miejsce położone bezpośrednio na piaskach pustyni. Znajdziemy tam platformę widokową, altany z ławkami oraz wiele tablic z informacjami o miejscu, w którym jesteśmy.

Niestety Pustynia Błędowska z każdym rokiem w coraz większym stopniu porasta roślinnością. Proces ten związany jest z naturalnymi zmianami środowiskowymi, takimi jak zmiana klimatu, wilgotności, a także z oddziaływaniem człowieka na środowisko. Obecnie trwają prace, aby choć w części przywrócić pustyni jej dawny wygląd.

Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska. Pustynia Błędowska.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz