Wąwóz Homole

Wąwóz Homole zaliczany jest do największych atrakcji Pienin. Znajduje się na terenie wsi Jaworki. Tworzy go dolinka o skalnych zboczach, których wysokość dochodzi do 120 metrów. Wąwóz ma prawie 800 metrów długości. Jego dnem płynie potok Kamionka, który wpada w okolicy początku wąwozu do wód Grajcarka.

Przez wąwóz prowadzi zielony szlak z Jaworek do Wysokich Skałek. Jego przejście ułatwiają drewniane mostki, a przy mocniejszych podejściach metalowe schody. Im dalej wchodzimy w głąb wąwozu, tym skaliste ściany stają się mniej okazałe, a ścieżka bardziej zarośnięta. Wędrówkę przez wąwóz kończymy na Dubantowskiej Polanie, gdzie wśród drzew znajdziemy ciekawie uformowane skały zwane Kamiennymi Księgami. Legenda głosi, że zapisane są w nich wszystkie losy ludzkie. Jednak nikt nie potrafi ich odczytać. A gdy kiedyś znalazła się osoba, której się to udało, momentalnie straciła mowę. Polanka jest dobrym miejscem na odpoczynek przed dalszą drogą w kierunku Wysokiej lub ewentualnym zejściem do Jaworek. Czas przejścia przez wąwóz to niecałe 30 minut, natomiast droga powrotna do Jaworek zajmie nam połowę tego czasu.

Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole. Wąwóz Homole.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz