Dolina Białej Wody

Dolina Białej Wody położona jest na wschód od Szczawnicy w Małych Pieninach. W 1963 roku na jej terenie utworzono rezerwat przyrody, którego zadaniem jest ochrona jednego z piękniejszych pienińskich wąwozów. Wzdłuż doliny płynie potok o tej samej nazwie.

Na terenie doliny jeszcze w XX wieku istniała wieś Biała Woda, która wraz z pobliskimi miejscowościami (Jaworki, Szlachtowa, Czarna Woda) przez kilkaset lat zamieszkiwana była przez Łemków (Rusinów). Po II wojnie Światowej w 1947 roku, na skutek prowadzonej akcji "Wisła" zostali oni przymusowo wysiedleni. Pozostawili swoje gospodarstwa, które niedługo potem spłonęły. Dziś na terenie rezerwatu, oprócz walorów przyrodniczych można znaleźć pozostałości po dawnej wsi i jej mieszkańcach.

Przez dolinę prowadzi utwardzona droga, co czyni ją łatwo dostępną dla turystów, również tych najmniejszych. Spacerując wzdłuż potoku po obu jego stronach możemy podziwiać Smolegową Skałę, Czerwoną Skałkę, a także Kornajowskie Skały i Kociubylską Skałę oraz w końcowym odcinku Brysztańskie Skały. Oprócz formacji skalnych warto zwrócić uwagę na ciekawą i bogatą roślinność.

Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz