Grzbietem Małych Pienin

Małe Pieniny to obok Pienin Właściwych i Spiskich najdalej na wschód wysunięta część tych gór. Mimo, że w nazwie występuje słowo "małe", to właśnie na terenie tej części Pienin znajduje się ich najwyższy szczyt - Wysoka.

Punktem wyjścia są Jaworki. Wchodzimy na zielony szlak prowadzący przez Wąwóz Homole i dalej w stronę Wysokich Skałek. Szersza relacja z tego etapu wędrówki znajduje się tutaj (Wąwóz Homole) i tutaj (Wysoka). Po zejściu z Wysokiej, dochodzimy ponownie do oznaczonego kolorem niebieskim szlaku, jest to zarośnięta lasem przełęcz Kapralowa Wysoka. Wchodzimy na niebieski szlak i idziemy w kierunku zachodnim. Początkowo przez kilkanaście minut stopniowo obniżamy swoją wysokość, by po wyjściu z lasu znaleźć się na rozległym szczycie Durbaszki (942 m n.p.m.). Poniżej szczytu znajduje się wyciąg narciarski i schronisko.

Idąc dalej pojawia się przed nami trawiasty szczyt Wysokiego Wierchu (900 m n.p.m.). Szlak prowadzi północnym stokiem góry, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niego wejść. Tym bardziej, że z wierzchołka rozciąga się naprawdę rozległa panorama. Patrząc w dół widzimy zabudowania Szlachtowej z charakterystycznymi kopułami dawnej cerkwi, a dziś kościoła. Gdy Wysoki Wierch jest już za nami, po lewej stronie naszym oczom ukazuje się wyniosły szczyt Rabsztyna (843 m n.p.m.). Podobno kiedyś istniał tu mały zamek. Jednak nie ma śladów ani dokumentów na prawdziwość tych opowieści. Przechodząc obok Rabsztyna, na północ od niego znajduje się szczyt Jarmuty z masztem telewizyjnym. Właściwie od momentu wyjścia na otwarty teren w okolicy Durbaszki, widok Jarmuty towarzyszy nam nieprzerwanie i staje się dla nas punktem odniesienia. Coraz lepiej widoczne są również Pieniny Właściwe z nietrudnymi do znalezienia Trzema Koronami.

Kolejnym wzniesieniem, które mijamy są Łaźne Skały (772 m n.p.m.), a następnie Witkula (730 m n.p.m.). W dole widoczne są już domy i ulice Szczawnicy. Po dojściu do Szafranówki (742 m n.p.m.) odbijamy w prawo na żółty szlak (idąc dalej niebieskim doszlibyśmy do schroniska "Orlica", a dalej do Szczawnicy). Schodząc niezalesionym zboczem Szafranówki widzimy przed sobą szczyt Palenicy (719 m n.p.m.) z górną stacją kolejki krzesełkowej. Idąc w dół do Przełęczy Maćkówki po lewej stronie znajduje się budynek karczmy i tor zjeżdżalni grawitacyjnej. Na rozległej polanie przed Palenicą robimy krótki odpoczynek połączony ze zjedzeniem wczesnej kolacji. W dalszą drogę udajemy się z myślą, iż na dół do miasta zjedziemy kolejką. Jednak na miejscu okazało się, iż kolejka działa do godziny 18. Tak więc pozostało nam pokonać pieszo, ten niewielki już odcinek drogi do położonej w dolinie Grajcarka Szczawnicy. Po niecałych trzydziestu minutach momentami stromego zejścia jesteśmy na dole.

Wędrówka grzbietem Małych Pienin urzeka pięknem i różnorodnością krajobrazu. Ponad ośmiokilometrowy odcinek idziemy prawie płaskim, w niewielkim stopniu zalesionym terenem. Gdyby nie konieczność pokonania około trzystumetrowej różnicy wysokości wycieczkę tę można by nazwać spacerem. Samo podejście można sobie ułatwić, wykorzystując wyciąg na Palenicę.

Przebieg trasy: Jaworki - Wąwóz Homole - Polana pod Wysoką - Wysoka (1050 m n.p.m.) - Borsuczyny (939) - Durbaszka (942) - Wysoki Wierch (900) [pod szczytem] - Rabsztyn (843) [pod szczytem] - Huściawa (818) - Łaźne Skały (772) [pod szczytem] - Witkula (730) - Szafranówka (742) - Palenica (719) - Szczawnica

Szczegóły przebytej trasy:
    Jaworki (572 m n.p.m.)
     →  Wysoka (1050 m n.p.m.)  •      2:10h
     →  Szafranówka (742 m n.p.m.)  •     2:15h
     →  Szczawnica (464 m n.p.m.)  •    0:30h

Długość trasy: 13.5 km

Czas przejścia trasy: 5:05 h

Grzbietem Małych Pienin. Strome zejście z Wysokich SkałekGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Gdzieś na szlaku pomiędzy Wysoką a DurbaszkąGrzbietem Małych Pienin. Przed nami szczyt DurbaszkiGrzbietem Małych Pienin. Widok z Durbaszki w kierunku wschodnimGrzbietem Małych Pienin. Widok z Durbaszki w kierunku zachodnimGrzbietem Małych Pienin. Na pierwszym planie Wysoki Wierch, w tle Trzy KoronyGrzbietem Małych Pienin. Charakterystyczny szczyt JarmutyGrzbietem Małych Pienin. Panorama z DurbaszkiGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Droga do schroniska pod DurbaszkąGrzbietem Małych Pienin. Durbaszka (942 m n.p.m.)Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Zabudowania SzlachtowejGrzbietem Małych Pienin. Wysoki Wierch (900 m n.p.m.)Grzbietem Małych Pienin. Szlachtowa widziana z DurbaszkiGrzbietem Małych Pienin. Jarmuta po raz drugiGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Na wprost SłowacjaGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Jeszcze raz rzut oka na zostawioną w tyle DurbaszkęGrzbietem Małych Pienin. Panorama spod Wysokiego WierchuGrzbietem Małych Pienin. Pasące się owce na zboczu Wysokiego Wierchu, w oddali SzlachtowaGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Zabudowania pasterskie pod Wysokim WierchemGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Panorama na dolinę Grajcarka, Durbaszkę i Wysoki WierchGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Rabsztyn (843 m n.p.m.)Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Rabsztyn po raz drugiGrzbietem Małych Pienin. I jeszcze raz SzlachtowaGrzbietem Małych Pienin. Kolejny raz widok na JarmutęGrzbietem Małych Pienin. Przed nami szczyt Łaźnych Skał (772 m n.p.m.)Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Szlak u podnóża Łaźnych Skał, niestety nie dało się go ominąć bokiemGrzbietem Małych Pienin. Szafranówka (742 m n.p.m.) i Palenica (719 m n.p.m.)Grzbietem Małych Pienin. A to już widok na SzczawnicęGrzbietem Małych Pienin. Widok na Palenicę z SzafranówkiGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Na Przełęczy MaćkówkiGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Panorama z Przełęczy MaćkówkiGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Jarmuta widziana spod PalenicyGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Kolej linowa na PalenicęGrzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Grzbietem Małych Pienin. Końcowy odcinek zejścia z Palenicy

Warto zobaczyć w okolicy:

Komentarze (1)

Kika zdjęć z Wysokiego Wierchu: baronphotography.eu/wysoki-wierch-galeria-zdjec/

Wiktor ⋅