Łęczyca to miasto leżące w centrum Polski nad rzeką Bzurą w województwie łódzkim. Początki Łęczycy sięgają VI wieku. Obecnie miasto identyfikowane jest głownie z zamkiem i mieszkającym w nim diabłem Borutą.
Pierwotnie łęczycka osada funkcjonowała w oddalonym o kilka kilometrów Tumie. W XIII wieku na zachodnim brzegu Bzury ukształtowała się nowa Łęczyca. W połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zbudowano zamek królewski, a miasto zostało otoczone murami obronnymi. Do XVI wieku Łęczyca posiadała wysoką pozycję na mapie politycznej Polski. Schyłek świetności przyszedł za sprawą najazdu Szwecji na Polskę. Zniszczone zostało wtedy zarówno miasto jak i zamek. Obecnie Łęczyca to kilkunastotysięczne miasto powiatowe.
Do miejsc w Łęczycy wartych zobaczenia należą:
- Rynek i Ratusz Miejski z końca XVIII wieku.
- Zamek Królewski - powstał w połowie XIV wieku podczas panowania Kazimierza Wielkiego.
- Mury obronne miasta. Zostały wybudowane za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Długość murów wynosiła 1150 metrów, a wysokość około 7 metrów. Do miasta prowadziły dwie bramy: „poznańska” i „krakowska”. Do dziś zachowała się wieża obronna przy ul. Kościelnej. W XVIII wieku została przekształcona w dzwonnicę kościoła.
- Kościół farny pw. św. Andrzeja Apostoła. Znajduje się przy ulicy Kościelnej. Powstał w XV wieku. Przebudowywany kilkukrotnie, częściowo zachował gotyckie cechy. We wnętrzu kaplica rodziny Szczawińskich oraz obrazy z XIX wieku znanych warszawskich malarzy.
- Kościół i klasztor oo. Bernardynów. Położone są przy ulicy Poznańskiej. Budowa rozpoczęła się w 1631 roku. W XVIII kościół był miejscem obrad sejmików wojewódzkich. Przed kościołem znajduje się figura Marki Bożej z 1855 roku.
- Dawny klasztor dominikanów oraz byłe więzienie. Związek dominikanów z Łęczycą datuje się na XIII wiek. W 1801 roku władze pruskie przekształciły budynki klasztorne w więzienie. Po kilku przebudowach więzienie funkcjonowało do końca 2006 roku. W więzieniu w Łęczycy nagrywano scenę do filmu „Vabank”.
- Park Miejski .
Dodaj komentarz