Bunkry w Mamerkach

Mamerki to jeden z największych i najlepiej zachowanych w Polsce zespołów bunkrów z okresu II wojny światowej. Znajduje się on na Mazurach, niedaleko Węgorzewa.

Bunkry w Mamerkach zostały wybudowane w latach 1940-1944. Były centrum dowodzenia ataku Niemców na Związek Sowiecki. W około 250 obiektach, w tym 30 żelbetowych bunkrach, mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Personel liczył ponad 1500 żołnierzy i oficerów Wermachtu. Całość funkcjonowała jak małe miasto. Kompleks podzielony jest na trzy strefy: Miasto Brygidy z Centrum Dowodzenia i Łączności, Quelle oraz Fritz.

Na terenie obiektu w Mamerkach funkcjonuje Muzeum II Wojny Światowej poświęcone frontowi wschodniemu. Znajdziemy tu również replikę pomieszczenia Bursztynowej Komnaty, a także dwudziestopięciometrową replikę okrętu podwodnego. Dużą atrakcją jest również najwyższa w okolicy 38 metrowa wieża widokowa. Z jej tarasu ponad koronami drzew zobaczymy panoramę jeziora Mamry i okolicznych terenów.

Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Wieża widokowa w MamerkachBunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Panorama z wieży widokowej w Mamerkach na Jezioro MamryBunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Replika Bursztynowej Komnaty w Muzeum II wojny światowej w MamerkachBunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach. Bunkry w Mamerkach.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz