Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec to dawna główna kwatera Adolfa Hitlera i dowództwa niemieckiej armii. Kompleks położony jest wśród lasów, w powiecie kętrzyńskim w pobliżu miejscowości Gierłoż. Jest to miejsce znane z najsłynniejszego nieudanego zamachu na Hitlera.

Decyzja o budowie kwatery została podjęta jesienią 1940 roku. Kompleks składał się z blisko 200 budynków i zajmował powierzchnię 250 hektarów. W jego skład oprócz schronów wchodziły także m.in. dworzec kolejowy, dwa lotniska, kino, kotłownia, magazyny i baraki mieszkalne. Całość podzielona była na trzy strefy bezpieczeństwa. Obiekt był doskonale chroniony. Otoczony był zasiekami i polem minowym. Nie został nigdy odkryty ani przez aliantów, ani przez Rosjan.

Hitler w Wilczym Szańcu przebywał z przerwami od czerwca 1941 roku do listopada 1944 roku. Razem z nim w obiekcie przebywali również Hermann Göring, Heinrich Himmler, Joseph Goebbels i Martin Bormann. Kilka razy w Wilczym Szańcu Hitlera odwiedził Benito Mussolini. W dniu 20 lipca 1944 roku podczas jednej z narad miał miejsce najbardziej znany zamach na Hitlera. Ładunek wybuchowy został podłożony przez Clausa Schenk von Stauffenberga. Podczas wybuchu Hitler odniósł jedynie niewielkie obrażenia. Pod koniec 1944 roku kwatera główna została przeniesiona do Zossen. Na dwa dni przed zajęciem przez Armię Czerwoną, Wilczy Szaniec został wysadzony przez wycofujących się Niemców.

  • Obiekt można zwiedzać samodzielnie z audioprzewodnikiem lub w grupie zorganizowanej z przewodnikiem. Czas zorganizowanego zwiedzana to około 2 godzin.
  • Ze względu na duże zainteresowanie obiektem w sezonie, warto tak zaplanować przyjazd, aby być na miejscu w godzinach rannych.
  • Wstęp do kompleksu jest płatny. Płatny jest również parking. W przypadku zwiedzania z przewodnikiem bądź audioprzewodnikiem należy się liczyć z dodatkową opłatą.

Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec.

Warto zobaczyć w okolicy:

Dodaj komentarz