Dolina Łaby, Śnieżne Kotły

Dolina Łaby to dolina w czeskich Karkonoszach, po której stromych, skalnych ścianach spływają w postaci wodospadów i kaskad źródlane wody rzeki Łaby. Śnieżne Kotły należą do największych atrakcji polskiej części Karkonoszy. To polodowcowe kotły o ponad dwustumetrowych urwiskach.

Jesienną wędrówkę szlakami Karkonoszy rozpoczęliśmy przed godziną dziesiątą w Karpaczu. Dzień powitał nas typowo jesienną pogodą - było chłodno i mgliście. Początkowo szliśmy zielonym szlakiem w kierunku Śnieżki. Pierwszy odpoczynek zrobiliśmy w schronisku Samotnia. Po wyjściu ze schroniska mgła opadła, a na niebie pojawiło się słońce. W południe na Równi pod Śnieżką przekroczyliśmy granicę polsko-czeską. Przez kolejne pół godziny maszerowaliśmy po prawie płaskim terenie, by wreszcie dojść do miejsca, skąd widać było kolejny punkt wyprawy - położony w dolinie, ponad 700 metrów niżej Szpindlerowy Młyn. Ta malownicza miejscowość należy do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Czechach. Po kilkunastominutowym odpoczynku w Szpindlerowym Młynie, około godziny piętnastej ruszyliśmy w dalszą drogę. Na początku szliśmy brzegiem rzeki Łaby, by z czasem wejść w Dolinę Łaby. Po jej prawie trzystu metrowych zboczach spadają wody Łabskiego Wodospadu, a także najwyższego wodospadu Czech i Karkonoszy - Wodospadu Panczawy. Na skraju Doliny Łaby znajduje się odbudowane w latach siedemdziesiątych schronisko Labská bouda. Schronisko to zaliczane jest do najbrzydszych obiektów Karkonoszy. Były plany jego zburzenia, jednak obecnie przejął je nowy właściciel. W okolicy schroniska krzyżuje się kilka szlaków. Idąc w górę czerwonym szlakiem po około 20 minutach dojdziemy do źródła Łaby. My wybieramy żółty szlak do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Około godziny 19 dochodzimy na nocleg.

Poranek następnego dnia wita nas słoneczną pogodą, która zachęca do dalszej wędrówki. Idziemy zielonym szlakiem w kierunku Śnieżnych Kotłów. Charakterystycznym obiektem górującym na kotłami jest stacja przekaźnikowa, która na trwale wpisała się w krajobraz tej części Karkonoszy. W dnie kotłów mijamy malownicze Śnieżne Stawki. Po dojściu do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem skręcamy w niebieski szlak, który zaprowadził nas prosto do miejsca końca naszej wędrówki - Piechowic.

Trasa: Karpacz - Równia Pod Śnieżką - Szpindlerowy Młyn - Dolina Łaby - Pod Łabskim Szczytem - Śnieżne Kotły - Piechowice

Szczegóły trasy:
  • Karpacz (710 m n.p.m.)  →  Równia pod Śnieżką (1416 m n.p.m.)        3:00 h
  • Równia pod Śnieżką  →  Schronisko Luční bouda (1413 m n.p.m.)      0:15 h
  • Schronisko Luční bouda  →  Szpindlerowy Młyn (717 m n.p.m.)        2:05 h
  • Szpindlerowy Młyn  →  Labská bouda (1300 m n.p.m.)      3:10 h
  • Labská bouda  →  Schronisko Pod Łabskim Szczytem (1170 m n.p.m.)      1:15 h
  • Schronisko Pod Łabskim Szczytem  →  Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem (1211 m n.p.m.)       1:40 h
  • Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem  →  Michałowice (658 m n.p.m.)      1:35 h

Galeria zdjęć (47)

Schronisko PTTK Samotnia w Kotle Małego StawuGranica polsko-czeska na Równi pod ŚnieżkąSzpindlerowy Młyn w CzechachDolina Łaby, wysoko w oddali schronisko Labská boudaSchronisko Labská bouda w CzechachSchronisko Pod Łabskim SzczytemZielony szlak do Śnieżnych Kotłów, w oddali SzrenicaŚnieżne KotłyŚnieżne KotłyŚnieżne StawkiŚnieżne StawkiŚnieżne Kotły

Komentarze (0)